| Motz_Andrei_1998 a întrebat:

Buna TPU.Revin cu o intrebare.Am un Golf V modelul 1K1 tip motor BCA si nu am incalzire in scaune.Intrebarea mea este daca as putea sa ii montez incalzire in scaune.

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Probabil se poate dar cred ca pana aduni costul total ( fire trase, scaune cu incalzire, programarea scaunelor, etc), mai bine iti vinzi masina si iti iei ceva cu scaune incalzite. Sunt huse cu incalzire ce se baga in bricheta. Cred ca e mult mai simplu si mai ieftin asa decat sa iti modifici masina sau sa o vinzi.
Vezi aici: https://www.autoechipat.ro/......ordic.html

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca iei scaune originale cu incalzire, se poate.
Dar varianta ieftina si practica sunt husele incalzite. Le porti doar iarna, le alimentezi din locasul brichetei si gata treaba.

| relian a răspuns:

Ai putea dar trebuie sa ai piese si cineva sa programeze masina,pentru ca asa functioneaza.
In scaun nu ai doara elementul electric,mai ai si un sensor de greutate,astfel atunci cand nu sta nimeni,acel element sa stea off,asta chiar daca tu pui de la buton pe caldura.
E ceva ca si la airbag,daca nu simte ca e cineva pe scaun,airbagu trece off automat.

Apoi elementul ala si ce mai e acolo trebuie bagat in calculatorul masinii,adica programat cum zic oamenii.
Nu cred ca toata chestia aia e doara la butoane si atat,adica pui elementu, legi la buton si aia e tot.
Poate gresesc, cel mai indicat este sa intrebi la reprezentanta, daca trebuie ceva programat sau doara pui elementul ala si aia e tot.

Nu cred sa fie atat de simplu, dar intreaba, nu te costa nimic.

| Frank51 a răspuns (pentru relian):

M-am băgat într-un Passat B6 ieri dimineață, era cald scaunul pasagerului fără să stea nimeni, cred că e mai bine să se preincalzeasca, nu cred că toate au setarea aia de off, poate la astea mai noi?

| relian a răspuns (pentru Frank51):

Daca ar merge fara greutate,apoi ai uita butonul ala on se face ala ca toate alea laughing
Scaunele au in ele caldura de la un element electric,se incalzesc f rapid,bine daca motorul este pornit.
Mai sunt si masini care au caldura si de la motor,nu sunt sigur dar ar putea fi,la alea f scmpe.
De exemplu sunt unele care au ventilatie in scaune,iar daca au ventilatie inscaune aia inseamna ca au si rece si cald.
Dar cum am zis nu stiu sigur. Element electric asa au marea majoritate.
Daca ai uita butonul pornit si la maxim,pielea aia,la cele din pilele vorbesc sar intari, s-ar face naspa de tot.
Poate sunt si de astea cu preincalzire, am vazut unele pornesti masina din casa, astfel cand ajungi in masina sa fie cald, sau rece, dupa caz.

| ChryChrus a răspuns:

Încearcă incalzirea cu carbon.Kiturile de incalzire din carbon permit transformarea usoara a scaunelor normale in scaune cu incalzire. Grosimea redusa a elementelor de incalzire permite o instalare nedetectabila iar constructia din carbon va usura instalarea acestora pe orice scaune.Incalzirile din carbon sunt net superioare tuturor celorlalte tipuri de incalziri datorita mai multor caracteristici: putere de incalzire, viteza de incalzire, flexbilitate si rezistenta mecanica, fiabilitate, posibilitatea perforarii, taierii elementelor. Elemetele de incalzire se introduc in scaun intre tapiterie si buretele scaunului. Firele sunt conectate la plus contact iar butonul fixat unde se doreste. Instalarea este foarte simpla(costul de manopera este undeva de la 100 lei pana la 250 lei pe scaun).