| DanielGeorgeGD94 a întrebat:

Pot sa montez un motor de 200 cp de vw golf pe o caroserie de logan 1.4?

5 răspunsuri:
| bogz a răspuns:

Vinde loganul si ia-ti ceva cu atatia cai de aceeasi bani.Nu merita investitia vei iesi mult mai scump.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu multe munca poti, dar trebuie sa aduci modificari la toata masina, ca doar nu crezi ca va suporta sasiul loganului un motor de 200cp. ca sa nu mai zic de frane

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde la ce motor te gandesti. Este un Logan cu motor VR6 de VW, dar tipul e inginer, si e la al 2-lea proiect de genul asta. Si chiar si asa, nu i-a fost usor sa faca toate adaptarile. Cauta pe internet Logan SGM, sa vezi cam cum sta treaba. Cred ca are topic pe 4tuning.
Eu ti-as recomanda sa studiezi motorizarile sport de la Renault, cred ca poti face o configuratie cu motor si cutie care se potrivesc pe Logan, fara alte adaptari, doar suportii schimbati, sau nici aia.
Cum zice si colegul, ca sa folosesti asa un motor pe Logan, ai nevoie in primul rand de suspensie sport, frane mai de doamne-ajuta (desi Loganul nu sta prost la frana, ci la aderenta), iar RAR nu cred ca va fi incantat de ideea ta.
Eu sunt de parere ca un motor 1.8 16V e arhisuficient pe un Logan cu suspensie sport, dar daca crezi ca ai ce face cu mai mult, studiaza motorizarile de la Clio RS, si vezi cum sta treaba cu compatibilitatea pe Logan (suporti motor, tipurile cutiilor suportate, si cel mai mare bai: instalatia electrica).

| OldSoul a răspuns:

Cu modificarile necesare, desigur ca poti.

| MariusF23 a răspuns:

Daca incape, il poti monta. De notat e ca trebuie sa faci modificari la suspensie, frane, trebuie de ranforsat sasiul. In plus trebuie sa mergi la RAR, care in proportie de 90% o sa respinga omologarea.