| Cici11 a întrebat:

TPU! Vine iarna si am nevoie sa imi iau o baterie pentru Matiz (pe cea veche o am de vreo 3 ani). Am gasit preturi bune aici http://www.neobat.ro/baterii-auto-daewoo/ plus montaj, dar nu stiu pe care sa o aleg. Ce recomandati? Unii spun ca cele de la Varta sunt cele mai bune, altii ii contrazic. Help, please?!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ocoleste Caranda.
In rest poti cumpara orice. Cu Varta n-am avut experiente notabile, am impresia ca cea pe care o am acum pe masina e Varta... Are ~2 ani. Nu e cu nimic speciala, are deja un element problematic, ca sta sub 12v incarcata.
Un Rombat m-a tinut mai bine de 6 ani, pe alea le si recomand, pentru raportul calitate/pret.
Am o Dacie 1300 pe care o folosesc rar, i-am pus o baterie originala de la un Ford Fiesta din 2004. Am impresia ca e produsa de Bosch. Pot spune ca sta masina luni bune fara sa fie pornita, si inca are curent in ea. Circul linistit cu ea, dupa pauze de cateva luni, si nu o pun la incarcat decat o data pe an, ceva de genul.
Pe Matiz ai o baterie de capacitate mica, ceva sub 50Ah. Bateriile mici ar trebui sa tina mai mult, deci dupa mintea mea, un Rombat ar trebui sa te tina 5 ani relaxat.
Respecta amperajul pentru care e prevazuta masina, si pune baterie exacta. Nici mai mare (ca amperaj), nici mai mica. Daca pui mai mica, s-ar putea sa ramai fara curent uneori, si sa se sulfateze de la incarcare excesiva, daca pui mai mare o sa tina mai putin, datorita incarcarii prea slabe pentru capacitatea ei.

3 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

O baterie tine in mod normal 5 ani.Am un rombat verde de 3 ani si parca a inceput sa dea semne de oboseala.
Am cumparat un Rombat nou pentru alta masina si de la service m-au pus sa o duc inapoi ca nu corespunde la nu stiu ce parametri au masurat ei cu un tester special.
Fiind prieten mi-au zis ca au avut un lot de Rombat numai cu probleme si le-au returnat pe toate.
Pana la urma mi-am luat un Bosch.

| micutdragut a răspuns:

Daa, a inceput deja sa ninga prin tara, ar fi pacat pe o asemenea vreme sa-ti "moara bateria". Eu mi-am luat pentru loganul meu de pe neobat. N-am avut probleme cu ea nici pana in ziua de azi.
In functie de modelul masinii si de anul acesteia iti alegi bateria. Cele de la Varta isi fac bine treaba. Mergi pe mana mea. Funda? big grin