| Nelian1111 a întrebat:

Buna tuturor! Am alimentar un Renault Modus 1.2 16v cu benzina super plus si a inceput sa mearga foarte prost si chiar s-a oprit in drum...la primul Peco am alimentat cu E10 cum este indicat..este posibil ca nefunctionarea corecta sa fie de la benzina super plus? Mentionez ca masina are doar 55 000 km.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

O fi fost vreo impuritate pe circuitul de alimentare și acum - intâmplare? - nu mai e

| mihai69 a răspuns:

Da, e posibil; dar nu din cauza cifrei octanice mai mari, ci pentru că era probabil contaminată cu apă.

| Korkodeln a răspuns (pentru mihai69):

Da, sansele sunt mai mari ca benzina mai scumpa, "absolut accidental si din intamplare" sa fie contaminata cu apa.
Un prieten are o camera endoscopica de aia flexibila de te uiti cu ea prin tevi si spatii inaccesibile, s-a uitat in rezervor, pe fund era o gramada de apa, a trebuit sa-l purjeze complet. Acum pune in canistra si o lasa sa se linisteasca si se uita cu aia, toarna numai ce nu e apa. E de speriat cum isi bat astia joc de noi cu benzina.

| Nelian1111 explică (pentru mihai69):

Am alimentat la o firma cunoscuta in Germania...eu stiu!? Nu prea fac din astea in DE ...amenzile sunt colosale..nu merita.

| mihai69 a răspuns (pentru Nelian1111):

Se poate întâmpla și accidental.

| 120bulevard a răspuns:

Clar. Asa era sa scot 2000 lei din buzunar ca sa schimb un ambreiaj deoarece pleca de pe loc jalnic, nu avea zvac, ba nene ce-o avea, dupa ce am alimentat la alt peco surpriza, masina se descurca ca in momentul cumpararii. De atunci doar OMV si Petrom, in statii clandestine rompetrol nu mai am incredere.