| valhala90 a întrebat:

Buna tuturor.Va rog sa ma scuzati(pentru ca stiu ca am mai pus aceasta intrebare odata dar nu am gasit nici un raspuns bun) dar am neaparat nevoie de niste sfaturi din partea voastra in legatura cu o problema pe care o am cu scuterul meu(un Piaggio SI). M-am hotarat acum cateva saptamani sa ii schimb setul motor(pentru ca vechiul era de 43cmc si nu mai gaseam segmenti) punandui unul de 38, 2cmc.De asemenea i-am mai schimbat si ambreiajul de pornire(sabotii aia trei cu 3 bile) de la variator, bujia, cureaua de transmisie si fulia de la roata. I-am facut rodajul 70km si vad ca in viteza se duce tare(dar la deal deloc) si in putere nu trage nici cat o musca.Am incercat sa urc cu el dar nu am putut(decat cu 5 la ora) si nici macar cand il accelerez la maxim nu se aude in motor(parca l-as accelera extrem de putin) insa la drum drept se duce tare in viteza. Ce sa aiba? I-am schimbat si furtunul de la benzina ca am zis ca celalalt se cuta.Va rog sa ma ajutati in aceasta problema!

9 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Carburatorul curatat ca lumea, eventual suflat cu un compresor, si dupa aia daca nu merge rolele de la variator schimbate, daca nu se tureaza!

| a1doru a răspuns:

Ce aveti mai?, cica are set de 38, 2cmc.bine ca nu incearca sa urce dealu' tragand si o remorca dupa el rolling on the floorrolling on the floor

| valhala90 explică (pentru a1doru):

Du-te bah la psihiatru.Eesti prost de bubui ca tot ceea ce spui si ce reprezinti este o gluma proasta.In loc sa taci din gura sau daca macar ai sti ce e cu tine ai da si tu un sfat. apropo boule am un rizzato de 39 pe care am pus si 200kg si tot tragea si la deal dar un prost ca tine nu a auzit vreodata de asa ceva.

| a1doru a răspuns (pentru valhala90):

Bai cretinule, sa-i spui tu lu mutu ca la 39cmc scoate 3-4 cp.eu am in garaj 14 motociclete, de unele nici macar nu ai auzit ca exista.nici nu te programasera ai tai cand eu aveam carnet si motor.am avut o gramada de piaggio ca ma deplasam usor cu ele prin oras[am domiciliu si intr-un oras din elvetia] asa ca taci dracu din gura.

| RANGE a răspuns:

Pai depinde ce ambreiaj ai pus si cum sunt bilele, nu stiu cum sunt, imi pare ca bilele mai mari is pentru tractiune stiu din auzite de aia s-ar putea sa nu iti traga

| Tibi_9863 a răspuns:

Chiuloasa ma laughing schimba chiuloasa sau du-te la strung si maresteo asa am avut si eu :*

| valhala90 explică:

In primul rand,@a1doru du-te la psihiatru(motorul are intre 3 si 4 cai putere deci de tras trage ca la vechiul set tragea de rupea dar asta inainte de ai scoate carburatorul si inlocuit ambreiajul).In al doilea rand,@FurtunaDiesel variatorul NU ARE ROLE! Cel putin nu la acest model de piaggio

| valhala90 explică:

Stai calm mah ca pe nimeni nu intereseaza ce ai si ce nu ai(si cel mai probabil ca minti).Tu cauti mistouri ca daca le aveai asa de bine puteai sa dai un sfat si daca vroiai sa dovedesti ca nu esti un retardat, nu luai fiecare intrebare la misto.Mai bine nu te mai fa de ras si nu mai posta pe intrebarile mele de-acum incolo ca nu stii nici cum te cheama.Si daca tu esti ala mai destept atunci taci ca prostul si arata contrariul.

| Nardy a răspuns:

Incearca sa ii cureti carburatorul.
Desfa.l si curata.l bine. Si cuiul pontou si jiglerul de ralanti.
Poate rezolvi ceva cevawinking

Bafta