| Ciuntu_Sebi_1975 a întrebat:

Vreau sa imi fac un buggy cu 2 locuri si cu motor de masina.As avea nevoie de niste proiecte de buggy dar cu schite si cu dimensiuni.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Schita si dimensiunile ti le faci singur, pornind de la mecanica de care dispui.
Dupa ce ai toate piesele mecanice care se 'pupa' intre ele (telescoape+arcuri, brate, fuzete, planetare, motor + cutie si alte cele), cumperi teava rectangulara, si te dai la masurat/taiat/sudat.
Sper ca esti sudor bun. Cea mai recomandata/accesibila sudura este cea in electrod invelit (MMA), aparatul si electrozii sunt foarte ieftini.

| Ciuntu_Sebi_1975 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc de sfaturi.

| Ciuntu_Sebi_1975 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu m-am gandit sa iau directia de pe fata cu totul de la o masina gen: matiz, tico, trabant.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ciuntu_Sebi_1975):

Eu zic ca ar fi de preferat o directie cat mai rezistenta, sa poti face off-road fara sa ti se smulga pivotii, si cu un unghi de bracare cat mai mare. Masinile mici de regula au unghiul de bracare mic, pentru ca se ajuta de ampartamentul mic, ca sa vireze in scurt.
Tu la buggy cred ca o sa ai ampartamentul mare, adica dupa gusturile mele asa l-as face, si ti-ar trebui o directie care sa vireze cat mai mult, dar tot odata sa aiba cat mai putine puncte de sustinere (brate), ca sa n-ai de facut lucrare inginereasca, la prinderile de sasiu.
O directie de la un Mercedes ceva ar avea unghiuri bune, dar ca sa scapi usor, iti recomand directia de Dacie, ai doua brate de prins, si am vazut chiar un buggy facut cu cate doua brate inferioare de dacie, care sunt usor de prins de sasiu. Cumperi tot de la fier vechi pentru fata, de Dacie, si ti-ai luat de grija, gasesti piese si in sant. Nu are unghiul de bracare prea mare, dar la cat de usor e de lucrat cu ea, merita.

| Ciuntu_Sebi_1975 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Piese de la Aro 10 ar fi bune pentru off-road?

| Ciuntu_Sebi_1975 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Piese de Aro 10 ar fi bune?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ciuntu_Sebi_1975):

Banuiesc ca da. Piesele de Aro 10 sunt derivate/compatibile cu Dacia, si in plus de asta, daca ai toata masina la dispozitie, poti face buggy-ul 4x4.
Planetarele de fata, motorul si alte piese sunt de Dacie, la Aro 10. De fapt planetarele se potrivesc de la Dacie, cele originale erau mai solide.

| Ciuntu_Sebi_1975 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

La asta ma gandeam si eu, sa il fac 4x4. Mersi mult de sfaturi.

| Iauta_Daniel_1995 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut baietii. Ce crede'ti dintr'un papuc 1410, se poate face un buggy?
E 4x4.