| LeeSin a întrebat:

Am 22 de ani si am carnet de sofer categoria B de 4 ani. As vrea sa obtin si permisul pentru categoria A, dar am inteles conform noilor reguli ca trebuie sa am 24 de ani pentru aceasta categorie sau sa am experienta de 2 ani pe categoria A2. Asa este?
In acest caz, ce inseamna un motor din categoria A2? si nu vreau raportul kw pe nu stiu ce... intreb daca sunt acel tip de motocilete care mai mult fac zgomot decat sa aiba forta si daca se merita sa iau categoria A2 pentru doi ani, ca apoi sa trec la A. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este.
In categoria A2 se incadreaza motocicletele in greutate de pana la 175 kg si cu puterea motorului de pana la 35 kw.

| mgtow a răspuns:

La 24 de ani dai fara vechime pentru A si gata.

| viotedy a răspuns:

Depinde,cat de mult te arde dorinta de a conduce moto.sunt o gramada de motoare care merg la A2 altele cu limitare, altele fara.cauta-lista motociclete compatibile cu categoria A2.

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Cu a2 poti conduce motociclete, sa nu depaseasca 500 cm3, asa stiam.Bafta