| Ryzen a întrebat:

Exista vreo carte care sa conțină tot ce trebuie sa știu pentru a lua permisul pentru categoria b? (Ce înseamnă plăcuțele, reguli, mecanica necesara). Am cautat pe google dar nu am prea găsit nimic. Stiam ca ar trebui sa fie una oficiala dar poate am înțeles eu gresit.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca exista, se numeste "LEGISLATIA RUTIERA si trebuie sa o inveti foarte bine, intelegand-o logic, fiindca acolo sunt explicate regulile de circulatie, care trebuiesc respectate in trafic, acordarea de prioritate samd.

Daca inveti cartea asta, din scoarta in scoarta, vei fii capabil sa treci la facut chestionare, cam 3000 cu cate 3 raspunsuri fiecare, tu selectand doar raspunsul corect.
Spor la invatat!

| Ryzen explică (pentru Violleta2022):

Okay, mulțumesc frumos!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, codul rutier

| GeorgeCazan a răspuns:

Găsești în Codul Rutier. Dacă te înscrii la școala de șoferi, poți achizitiona de acolo cărți cu chestionare. Unele scoli au și CD-uri cu chestionare și tutoriale cu să înveți pe capitole, gen semne, depășire, parcare, mecanica, etc.
Recomandare e DRPCIV.
https://www.google.com/......ps?/search

| Koria8219 a răspuns:

Exista LEGE. Nu exista cartea viitorului sofer.