| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua.
Am de 6 luni un Volvo C30 din 2007, 1.6 diesel, 240.000 km, masina arata super, merge super ok, pare fiabila fata de un renault de ex, tot aud pareri ca este greu de intretinut, sunt scumpe piesele etc, am cumparat-o la 3000 euro, acum nu as primii atat pe ea, tot ma gandesc daca sa o vand sau nu. Ca e greu de intretinut ca motoare diesel sunt scumpute si mai complexe decat un benzinar.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Si vrei sa o vinzi pentru ca ai auzit ca e mai scumpa la piese decat un benzinar?
Ai zis ca este super, ca merge super happy
Deci ce motive ai avea sa o vinzi?
Este adevarat volvo la piese nu au acelasi pret cu VAG care au platforma comuna
Dar piesele aftermarket nu-s atat de scumpe ca cele OEM
Sa iti zic la honda, toyota, mazda, kia cat costa piesele OEM?
Dupa principiul nu te legi daca nu te doar, nu investesti in masina daca este buna!
Succes

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și întrebarea e?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. cum ai dedus ca este fiabila o masina pe care ai cumparat-o recent?
2. cum ai dedus ca Renault este mai putin fiabil decat masina despre care habar n-ai daca este sau nu fiabila?
BONUS: Volvo foloseste motorizari de la Renault inca din istoria celor doua marci.