| AndreeaTanase2000 a întrebat:

Bună ziua, am o intrebare va rog, am acest drept ca sa imi parchez si eu masina pe un loc trasat cu vopsea alba, dar fara nici un numar de imatriculare ori tablita, masina prin care sa rezulte ca apartine probabil cuiva, sau risc amenda?

Mai am o intrebare, la firma unde lucrez nu poate sa intre masina cu marfa deoarece, mereu este parcata o masina in usa, bineinteles nici noi nu avem nici un afis cum ca nu parcati sau nu blocati, ce se poate face?

Din câte știu, obligația persoanei care a închiriat locul de parcare de la asociație trebuie sa fie marcat cu numar de înmatriculare a mașinii sau o placuta cu nr de loc arondat. Dacă locul trasat cu vopsea alba este nemarcat și nu are nici un număr sau o plăcută, înseamnă ca este loc gratuit de parcare oferit de asociație sau loc care nu este închiriat. Presupun nu poti avea loc închiriat de la asociația dacă nu este și marcat cu numărul tău. Atunci de ce sunt multe locuri prin jurul blocurilor trasate cu alb, dar nemarcate, putem sa parcam masina acolo și după ora 16, daca nu are nici un număr? Sau poate cine are locul închiriat nu l-a și marcat, deși este imposibil sa nu-l marchezi, poate sa fie loc liber sau locui cuiva, dar sunt și multe marcaje cu număr șters sunt libere sau nu, putem sa parcam sau riscam amenda?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ti-a raspuns Iondelasal si dansul este jurist. Nu faci decat sa faci spam si asta este interzis pe aici.

| AndreeaTanase2000 explică (pentru Salontanul):

Nu fac spam, dar vreau sa stiu raspunsul corect, nu stiu unde sa mai intreb, fiecare persoane are alta opinie

| Salontanul a răspuns (pentru AndreeaTanase2000):

Daca stii raspunsul care este corect de ce mai intrebi? Nu vei reusi sa afli raspunsul corect repetand intrebarea, ci asteptand sa raspunda mai multi si una din regulile TPU este sa nu se repete o intrebare. Asta inseamna ca faci spam si poti ramane fara cont.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa pui intrebarea la infinit?
Ti s-a raspuns de vreo 6 ori pana acum.

| AndreeaTanase2000 explică (pentru suntserios):

Pai câte este răspunsul corect și legal, uni spun ca se poate parca alți ca nu, care este legea? Va rog

| AndreeaTanase2000 explică (pentru suntserios):

Te rog frumos să analizezi întrebarea mea și să îmi spui dacă pot parca pe un loc trasat cu vopsea albă de domiciliu, dar fara nici un numar sau numar de imatriculare ori poate ca și vopseaua să șters, ori sunt locuri libere ori nu, poate ca proprietarul a închiriat locul de la asociație sau primărie și nu l-a marcat sau sunt locuri gratuite oferite de asociațiile de proprietari, referitor la firma unde avem usa și ne vine marfa să punem un afis nu parcați? Nu au voie sa parcheze în dreptul căilor de accces

| mihai69 a răspuns:

Depinde de oraș (sector în București) și de HCL privind parcările.
Caută pe s@itul primăriei unde se află acel loc de parcare.

| AndreeaTanase2000 explică (pentru mihai69):

Am cautat si nu gasesc, am intrebat la primarie a spus sa intreb la asociatia de propietari, si cei de la asociatie a spus ca nu stie