| anonim_4396 a întrebat:

Am un Opel Astra Classic. Si de ceva vreme cand conduc si virez dreapta sau pun chiar si cand merg drept se aude, cred ca din spatele masinii, ca si cum ceva se freaca sau s-ar tara pe strada, atarnat de masina. Desi nimic nu e agatat. Cand virez stanga nu se aude. Se aude si cand incep sa franez, dar nu mereu.
O fi de la placutele de frana, care stiu ca se cam apropie de schimbat?!
Are cineva idee ce ar fi?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De unde stii ca se apropie de schimbat? Nu este chiar ca la ulei, la un numar de kilometri. Depinde de modul cum folosesti sistemul de franare. Placute de frana ai doar pe fata, din cate stiu. Pe spate ai saboti de frana care si ei se schimba. Verifica si afla singur cauza.

| plasmaticus a răspuns (pentru darrio2007):

Uite ca stiu ca se apropie de schimbat. Poate ca daca nu te-ai repezi, ai gandi ca atunci cand mi=am schimbat rotile am vazut si asta. E simplu.
Ca placute de frana sau saboti de frana, tot la ideea de frana era.
Daca stiam singur care e motivul nu mai intrebam aici ca sa vina unul sa-mi spuna ca sa aflu singur cauza. TPU exact rolul asta il are ca cel care are problema sa nu afle singur cauza, ci ajutat de altii care cu bun simt ii raspund, fara sa faca misto.

| darrio2007 a răspuns (pentru plasmaticus):

Nu am facut misto daca asta crezi. Sunt mecanic de meserie. Vad ca te-ai mai luat si de altcineva pe aici. Cand ai masina ar trebui sa mai studiezi si putina mecanica, pentru a-ti imbogati cunostintele generale. Poate nu vei avea posibilitatea sa intrebi mereu pe TPU daca ramai undeva in pana pe un camp si fara semnal. Hai, pa!

| plasmaticus a răspuns (pentru darrio2007):

Ai facut misto. Logica siteului TPU e ca un nestiutor sa intrebe si altii sa raspunda. Stiu bine semnificatia cuvintelor in romana. Daca m-am mai luat de inca unul e ca si altul facea misto. Ce vina am eu ca sunt unii care nu au bun simt?
Fiindca nu as avea mereu posibilitatea sa intreb pe TPU, iti arogi tu dreptul de mistocareala? Daca voi fi in camp, poti face tu misto de pe acum? Imi place logica ta.
Decat hai pa, mai bine taceai din gura de la inceput. Cand vrei sa ajuti pe cineva, raspunzi cu bun simt, nu-l iei peste picior.

| darrio2007 a răspuns (pentru plasmaticus):

Cred ca ai ceva probleme. Nu am facut misto. Ti-am spus ce s-ar putea intampla pe viitor. Am si eu masina dar nu intreb pe altii despre niste lucruri elementare, pe care, chiar si nefiind mecanic, trebuie sa le cunosc, avand masina. Nu am sa-ti mai raspund daca tu mai scrii ceva. Ai alte viziuni despre modul de a socializa cu altii si prefer sa cedez eu primul. Hai, pa!

| plasmaticus a răspuns (pentru darrio2007):

Iarasi arata cat de deplasat esti judecata ta si in comunicarea cu ceilalti. Si mai arata si alte chestii dar nu sunt eu cel care sa-ti reglez atitutdinea de omenie in fata celorlalti. Tu nu intrebi din simplul motiv ca din asta iti castigi tu painea, ca asta e profesia ta. Tupeul tau e nemarginit si minciuna pe care o propagi caci daca ma gandesc bine tu iti iei banii de la multi oameni cu masini care vin la tine si te intreaba despre problemele lor. Adica ceea ce tu spui ca fac eu gresit, de fapt o fac toti cei care iti asigura tie banii de salariu. Cata ipocrizie ai! Ce poti sa raspunzi, cu alte minciuni?
Eu fac ceva normal, am o problema la masina si intreb, intai pe net, apoi merg la un service, unde mai intai merg informat, decat sa ma duc la niste hoti dintr-un service care imi pot spune tot felul de minciuni pe care eu sa platesc mai mult decat face.
Probabil ca tu faci parte dintre acei mecanici care profita de nestiinta celor care au masini (asa ca si mine) dar nu sunt specialisti, insa ii pacalesc mecanicii. Ce zici esti in categoria mecanicilor care se oftica ca unii vin pregatiti?
Apropo, fiecare in meseria lui stie si nu pune intrebari. In afara de zona mecanicii la masini, probabil ca esti varza si pui intrebari.
Sa inteleg ca daca am masina si pun intrebari sunt aiurea?
Daca cedai primul, o faceai printr-un raspuns initial de bun simt, nu acum cand ti-ai dat neomenia pe fata.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Iti trimit eu globul de cristal doar ca trebuie sa-i schimbi bateriile.

| plasmaticus a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Cand bunul simt iti lipseste, poti sa ai un astfel de comentariu.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru plasmaticus):

La scolile de mecanica si pe sub masini nu se invata reguli de buna purtare. Cand ai pus intrebari pertinente ti-am dat raspunsuri f utile. Meseriasii care stiu ce fac mai recurg si la glume atunci cand tu ai vrea sa inveti mecanica din 3 cuvinte pe TPU. Diagnostice nu se pot pune din povesti sau prin telepatie, doar daca vrei sa-ti scriu o carte de mecanica cu toate defectele posibile. Te poti duce la un mecanic, sa faci toate testele posibile si sa descoperi greu un defect iar tu vrei sa-l afli din ghicit. Statistica spune ca 90% din presupuneri sunt erori. Aflarea defectelor sau cauzelor este 75% din orice meserie, in rest joaca de desfacut/strans suruburi. Nici de doctori nu am avea nevoie ca doar scrie pe medicamente pentru ce boli sunt.

| plasmaticus a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

A cauta scuze pentru un raspuns la misto, nu e ceva de apreciat.
Ma repet, pe TPU nu se precizeaza ca daca pui intrebari meseriasii mai recurg si la glume de prost gust.
Am pus o intrebare, se putea raspunde cu bun simt.
Restul motivelor invocate sunt doar cautari de scuze.
Eu am cerut o opinie generala, inainte de a merge cu masina la "medic". Dar se pare ca egourile au si ele rolul lor in interactia umana.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru plasmaticus):

Nu am pentru ce a-mi cere eu scuze de nimic pentru ca imi e indiferent, zgomotul e la tine nu la mine. Raspunsuri generale in domeniu de diagnoza auto ai primit si vei primi de la cei care isi imagineaza ca stiu ei ceva despre masini. Cei care sunt satui de ele nu-si pierd timpul satisfaca egouri umflate care au iluzia ca pot invata mecanica auto la distanta. Personal, eu, nu am de ce ma umfla in pene inaintea ta, practic chiar mi se rupe de tine. Si mai stiu din experienta ca cei cu bun simt nu sunt suparati pe toata lumea cand le e stricata caruta, in juma de viata de mecanica fara sa vreau am inteles si psihologia celui cu jucaria defecta. A zis bine cine a zis - " Omul inteligent nu se cunoaste dupa raspunsuri ci dupa intrebarile care le pune. " Ai timp sa mai cresti.

| SoulReaver a răspuns:

Da ori placutele ori poate fi un rulment spate.