| plasmaticus a întrebat:

Ce recomandati, sa cumpar benzina standard sau superioara? Care ar fi diferenta, daca merita cheltuiala aia de vreo 30-50 de bani deferenta pe litru de benzina?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de masina... eu nu am observat o diferenta majora doar un consum un pic mai mare

| TrăieşteClipa a răspuns:

Eu prefer pe cea superioara.Am observat ca fac acelasi nr de km cu 100 de lei cat bag, dar merge ceva mai bine, mai ales la depasiri.

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Personal cred ca superioara e mai buna dar la economie e mai rea si nu merita cei 50bani extra totusi depinde de motor ca unele mai noi consuma mai putin cu premium si merge mai bine dar de nu ai asa ceva cred ca e mai bine sa folosesti standard si din cand in cand la 5000km cate un curatitor de injectoare decat premium caci per total vei iesi mai ieftin cred

| plasmaticus explică (pentru Beres_Andrei_1982):

Mersi, am sa retin ideea cu curatatorul de injectoare.
Eu am Opel Astra Clasic G de 1.4, nu stiu daca la a mea merge mai bine cu cea superioara, dar daca e din 2007 inseamna ca nu e incadrata la nou.

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Probabil motoarele euro5 si peste sunt mai pretentioase da pana la euro 5 nu vei vedea vreo diferenta notabila decat in buzunar asa ca in loc de gaz mai scump cauta un ulei de motor si cutie mai bun

| Petripetri a răspuns:

Din cand in cand e bine sa mai bagi si superioara pentru ca are cifra octanica mai mare plus ceva aditiv in ea, la mers se simte dar si la buzunar!

| plasmaticus explică (pentru Petripetri):

Asta e clar, ca e superioara.
Dar... oare putem evalua daca merita din punct de vedere al raportului kilometri in plus parcursi cu benzina superioara pe diferenta de bani in plus?
N-am verificat si de asta intreb.

| Petripetri a răspuns (pentru plasmaticus):

Eu cand aveam benzinar bagam superioara doar pentru a curata depunerile de calamina de pe supape doar atat!