| AlexandruCK a întrebat:

Buna Ziua TPU! as vrea sa imi schimb difuzoarele de la masina de la usile din fața, cu ce difuzoare as putea sa le schimb?, sa fie cat de cat bune... cu un bass bun?, Multumesc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Poti monta doar difuzoare cu marime fizica egala cu cele existente si cu putere cel putin la fel de mare.
Basii se aud bine daca incinta este formata si captusita corespunzator, iar membranele difuzoarelor sunt cu margine cauciucate.

Un electronist cunoscator te poate ajuta atat la alegere, cat si la montare si punere in functiune.

P.s.
La usile din fata nu-ti recomand boxe de basi fiindca pot distrage atentia conductorului si prin acesta pot fi sursa de accident!

1 răspuns:
| heddy10 a răspuns:

În primul și în primul rând, pui unele de dimensiunea potrivită și cu aceeași impedanță cu a player-ului.
În al doilea rând, dacă le pui direct legate la player, îți recomand să iei unele de maxim 60/70w rms. Eventual poți încerca Hertz K165 sau Focal RSE-165. Sunt difuzoare de medii cu tweetere separate. Bass nu o sa ai cine știe ce pentru că nu pentru asta sunt făcute. Dacă vrei bass, pui un subwoofer în portbagaj. Eventual poți lua niște ovale, tot de la Hertz, modelul DCX 690.3, și să le pui pe polița din spate dacă nu vrei să ocupi spațiul din portbagaj cu un subwoofer.