| bogdhanel a întrebat:

Ca sofer la o firma de transport (curierat) mi s-a rupt o piesa la roata fapt in urma caruia am dat intr-o bordura si am rupt si masca fata a masinii. Masina are casco, dar eu fiind in Italia patronul mi-a spus sa repar masina acolo si apoi incearca el sa scoata banii de la firma de casco. poate sa imi impuna sa platesc eu pentru reparatie? nu prea mi se pare corect tinand cont ca piesa care s-a rupt nu s-a rupt din vina mea ci din cauza uzurii acelei piese. multumesc

4 răspunsuri:
| Braunion a răspuns:

In momentul in care ai semnat pe foaia de parcurs ca masina este in stare de functionare iti asumi macar 50% din raspundere. Cealalta parte din raspundere o are administratorul societatii care nu a facut reviziile la timp.
Lasand deoparte raspunderile, tu chiar nu ti-ai dat seama ca bate ceva la roata? Ce fel de sofer esti tu? Nu exista piesa care sa cedeze fara sa dea semne macar 100 km...

| psycho771 a răspuns:

Pai daca era uzata, clar ca nu e vina ta. e posibil sa ai de-a face cu incompatibilitati privind plata. la ce firma e facut casco?

| bogdhanel explică (pentru psycho771):

Din cate am inteles asigurarea este la groupama

| psycho771 a răspuns:

Conteaza ce tip de contract ai, daca e intern sau extern. avand in vedere ca lucrezi la o firma de curierat, ar trebui sa fie casco extern. trebuie citit contractul pentru o informatie sigura. succes! happy