| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat m-ar ajunge sa inmatriculez pe numele meu o masina(sa zicem BMW seria 3 de prin anul 2000) inmatriculata in Bulgaria?
Trebuie platit acel timbru de mediu?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa platesti timbrul de mediu si il poti calcula introducand datele cerute aici: http://static.anaf.ro/......_2014.html
In plus va mai trebui sa platesti, dupa caz, RCA, ITP, impozitul anual, numerele de circulatie, rovinieta.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Aha.Deci mai bine ma orientez catre una inmatriculata deja in Ro si care are taxa aia platita. Taxa aia trebuie sa fie nerecuperata cand o cumpar nu?
Daca e recuperata o plateste din nou cumparatorul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Da, taxa trebuie sa nu fi fost recuperata, daca a fost recuperata va trebui sa platesti timbrul de mediu.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ok

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Alt cocalar cu BMW...

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Cum ai ajuns la concluzia asta?
Chiar sunt si eu curios happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

BMW vechi de 14 ani si inmatriculat pe Bulgaria. Stai sa ma gandesc ce tip de oameni au d-astea thinking

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Am intrebat cat m-ar ajunge sa inmatriculez pe numele meu o masina inmatriculata in Bulgaria nu?
Am zis ca am si facut asta? Doar am intrebat nu?
Acum zi si mie o masina de 14 ani mai buna decat un BMW? Ca si marca per ansamblu.Ca o mai fi si alte masini intretinute si pastrate bine de 20 de ani care sunt mai bune decat un BMW de 14 ani asta e partea a 2-a.
Tipul de oameni care au inmatriculat in Bulgaria sunt acei oameni care au vrut sa plateasca o taxa mai mica la inmatriculare deoarece se stie ca statul roman e bun la stors bani.ok?
Eh..de la asta si pana a fi considerat un cocalar cu BMW e distanta lunga zic eu.
Mie astea imi plac, nu ma vad intr-un Punto sau Golf 2.Fiecare cu gusturile lui.Si spre deosebire de altii as avea de unde intretine un BMW.
Altii isi iau BMW si plang ca nu au bani de benzina si intretinere.Aia da poti spune ca sunt cocalari.
Asa ca mai subtire cu afirmatiile ca nici nu ma cunosti macar ok?
Bafta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

''Acum zi si mie o masina de 14 ani mai buna decat un BMW? Ca si marca per ansamblu.''

Mercedes, Honda, Toyota, Chrysler (depinde ce intelegi prin buna)
Un Astra G din 2007 e 3 clase peste un BMW din 2000 din simplu fapt ca nu-i cad piesele de pe ea si nu e inca cazan.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Buna la toate capitolele.Asta e ca ai pus una din 2007 cu un BMW din 2000.Clar o sa fie peste.
Dar pune un Astra din 2000 cu un BMW din 2000.De ce nu faci asta?
Iar ca si bani nu pot aloca mai mult de 2000-3000 de euro.
Zi-mi o masina mai buna decat un BMW, dar la acelasi an de fabricatie tot la pretul asta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

''Dar pune un Astra din 2000 cu un BMW din 2000.De ce nu faci asta?''

Pentru ca nu e nevoie sa fac asta. Pentru ca pe mine ma intereseaza sa iau la acelasi pret masina cea mai zdravana, nu cea mai obosita. Nimeni nu zice ca un Astra din 2000 e mai bun ca un BMW din 2000 dar nici nu trebuie sa fie. E de ajuns ca la acelasi pret, Astra G din 2007 este (si ti-am dat doar un exemplu)

''Zi-mi o masina mai buna decat un BMW, dar la acelasi an de fabricatie tot la pretul asta.''

Mercedes, Honda, Mazda Chrysler (unele din ele chiar mai ieftine ca BMW)

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Bine parerea ta.
Ce te faci atunci ca mie imi plac BMW-urile?
Acum intra capitolul gusturi.

| Maioru a răspuns:

Trebui stiute datele urmatoare:anul fabricatiei,data primei inmatriculari,norma de poluare, capacitatea cilindrica, felul combustibilului folosit. Dupa ce ai toate datele, intri pe site-ul ANAF, treci datele si primesti raspunsul pe loc.Simplu nu?