| ClaudiuM1997 a întrebat:

Care e motorul benzina de capacitate mica(sub 1.6) cu turbo mai fiabil? sau care are cele mai putine probleme si rezista la km mai multi?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eco boost de 1 l de la Ford e destul de apreciat

5 răspunsuri:
| Începătorul988 a răspuns:

Daca vrei km multi mergi pe un motor diesel.
1.4t este de capacitatea cilindrica mai mica, cu turbina.

| ClaudiuM1997 explică (pentru Începătorul988):

Faza e ca stau asa cam 2-3 saptamani in oras, fac navete, si ocazional ma duc in excursii de 100km+. Momentan am masina diesel dar e euro 3. Vreau ceva euro 5 si cum toate diesel au DPF nu e ok.De aia caut motoare pe benzina.

| Începătorul988 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Poti anula toate filtrele. Eu pe a mea masina le am anulate. V-a mai veni un golf5 pentru iubita mea, tot diesel, si v-a avea anulate filtrele. Mergi pe diesel, e mai comod de condus in oras.

| ClaudiuM1997 explică (pentru Începătorul988):

De ar exista euro 5 1.9 tdi stiu ce as lua.dar asa daca chiar iau diesel merg pe cel de 1.5 dci 110cp de pe megane 3. e singuru motor diesel modern ce l-am gasit sa fie ok.

| Începătorul988 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Exista euro5 1.9.
Uita-te si catre un 2.0 de 120cai, foarte fiabil motorul. Si eu l-as fi luat, dar are cutia in 5+1trepte. 1.5dci e destul de slabut, o sa simti nevoia de putere. Eu inainte de octavia vrs, am avut un audi a3, 2.0tdi 170cai, dus la 210cai. Si inca simteam nevoia de putere. Bine, ca eram si putin inconstient.