| Drifterx500 a întrebat:

Care e recomandat Opel Astra H pe benzina sau diesel? Daca stiti o alta masina mai buna si fiabila as aprecia sa-mi spuneti.
Buget 2000-3000 euro.
Merita sa cumpar o masina in rate? (leasing automobile)

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu rate, cauta masina pe benzina cu motor aspirat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am motorul 1.9 CDTI 150cp pe Vectra, si sunt foarte multumit pana acum. Puterea e wow, consumul sub 7 mixt, probleme grave nu apar la ele. Trebuie curatata periodic galeria de admisie pentru a evita blocarea/defectarea sistemului swirl, si mai trebuie sa o porti cel putin 50% din timp la calatorii lungi, ca are DPF, si se infunda in oras.
Daca nu vrei motor complicat (cum e 1.9 cdti), ia 1.6 twinport, se misca foarte ok, si e fiabil.
Daca vrei o adevarata racheta, cauta 2.0T ~200cp.
Te sfatuiesc sa eviti masinile cu suspensie IDS+, sunt rigide si scumpe. Majoritatea au renuntat la sistem (montezi telescoape standard).
Nu stiu daca merita leasingul pentru suma atat de mica, dar creditul bancar merita, pentru 10.000 de lei pe 36 de luni platesti dobanda vreo 1000 de lei, iar rata e vreo 300-350 de lei, nu o simti.

| Nemessys a răspuns:

As recomanda cam orice masina pe benzina (mai putin audi + alte motoare de la diferite masini care sunt un esec total la benzina).
De ce benzina? Pentru ca sunt piese mai ieftine la intretinere si e mai ok iarna in comparatie cu diesel-ul.
Dar acum depinde si unde vrei tu sa folosesti masina. In orice caz stim deja ca la diesel zilele sunt numarate.

O alta masina fiabila ar fi dacia logan.

Eu as prefera direct cu banii jos. Nu stiu de ce, dar pur si simplu eu am o boala cu ratele si singura data in viata mea cand o sa apelez la un credit sau sa iau ceva prin rate ar fi in momentele cand am nevoie urgent de acel lucru sau ca suna este prea mare (ex. un apartament). Dar acum este alegerea ta si cum iti este tie mai bine. Daca vrei sa scapi de-o grija, ia-o cu banii jos, dar fii atent sa mai ai niste bani in plus pentru anumite taxe la masina.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Strict la Opel Astra H as merge pe motorul 1.6 MPI, dupa mine fiind cel mai ok pentru aceasta masina. Totusi si la acesta exista sanse sa consume ulei (am o amica cu Astra H 1.6 MPI si ii manca ma 1L/3000km). Dupa mine cel mai ok in bugetul tau este loganul/Sandero, doar sa gasesti unul fara rugina si dotat decent. Motoarele sunt extrem de bune si nu prea are ce sa se strice. Daca vrei ceva mai bun m-as duce pe Megane 1.6 MPI dar sa gasesti unul Facelift fiindca atunci sau rezolvat majoritatea problemelor cu aceste masini.Nici astra H nu e rea dar eu vad Meganu si Loganu mai reusite( nu sunt fan sau ceva). Daca crezi ca faci drumuri lungi si ai nevoie musai de un diesel atunci as cumpara ceva cu motorul 1.9 TDI AXR/BKC, numa sa fie dupa 2004 si euro 4. Personal nu as cumpara in leasing fiindca in primii ani deja ai pierdut jumate din valoarea masinii si tu inca dai rate late greu.

| Grec2020 a răspuns:

Conteaza pentru ce folosesti tu masina. La munca si prin oras merge benzina. Pentru drumuri lungi e mai bine diesel.