| Bogdanbogdan1997 a întrebat:

Salut..am 18 ani si as vrea sa imi iau o masina sh, buget 3000 euro.+ 1000 euro taxe( asigurare rovinieta,itp, timbru de mediu etc)
Eu m-am gandit la :
-ford focus 1, 1.6 benzina
-opel astra g 1.6 benzina.
Care e mai bun? - fiabilitate,consum, nu am condus niciuna dintre ele.sau daca stiti alte variante pe benzina in acest buget.

Răspuns Câştigător
| MariusF23 a răspuns:

Eu as merge pe focus pentru fiabilitate, astra pentru consum.

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Fiesta 1.6 tdci 5%, golf 5 1. 9tdi 5, 2%, Polo 1. 6tdi 4, 2%, daca tii cont de consumul de combustibil de ce mergi pe benzinara? Alea mananca la benzina de te saturi tu. Focusul dupa mine e mai rentabil. Dar pe motorinarolling on the floor Focus 1. 9tdciwinking

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

La 3000 de euro n-ai cum sa gasesti o masina fiabila, n-ai cum sa gasesti nici macar ceva ce se mai poate numi masina.

| Bogdanbogdan1997 explică:

La consum ma refer maxim 8% afara si maxim 11% in oras,

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Bogdanbogdan1997):

Mergi pe Astra, daca vrei masina pe benzina.
Focus e o caroserie mare, se descurca foarte bine cu 1.8 TDCI, alta motorizare n-am incercat, dar nici nu imi place ideea, fiind greoaie.