| Megaquest a întrebat:

Care este diferenta intre Skoda Octavia 1 si 2?
Funda

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Octavia 2 e de fapt un usor facelift de la 1.
Difera farurile, capota, aripile fata, bara, stopurile, iar la modelele mai noi de 2 au schimbat si interiorul, cu un bord asemanator celui de Golf 4.
Diferentele nu sunt mari, de exemplu eu am pus pe Octavia 1 capota si bara de 2, pastrand farurile de 1. Au ramas insa niste lufturi deranjante la faruri.
Stopurile de 2 au doua dungi albe (mers inapoi si semnalizare), iar cele de 1 au semnalizarea portocalie, si se decoloreaza in partea rosie de sus.
Ambele sunt pe platforma mecanica de Golf 4, insa structura caroseriei difera.

| MariusF23 a răspuns:

Octavia 1 si 2 sunt masini diferite, si ca platforma, si ca dotari, motoare, design etc.

| Megaquest explică (pentru MariusF23):

Eu am o skoda din 2005 sau 2006 octavia tour 1390 cm si nu stiu de care e, 1 sau 2.ma poti ajuta?

| suntserios a răspuns (pentru Megaquest):

Ar trebuie sa fie 2, ca prin 2005 a inceput productia

| MariusF23 a răspuns (pentru Megaquest):

Octavia tour e Octavia 1, gen cum era Opel Astra G cand era in productie Astra H, Astra Classic.