| Girly97 a întrebat:

Care este o modalitate recomandata prin care imi pot da seama in ce treapta de viteza sunt pana invat singura fara sa mai pun mana pe schimbator sau sa ma uit la el? Nu mai confund acum treptele de viteza dar uneori nu stiu in ce treapta sunt si cand pun mana pe schimbator fara sa ma uit (instructorul m-a invatat eventual sa schimb vitezele fara sa ma uit la schimbator) instructorul imi spune ca suntem deja pe treapta doi.

6 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Răspunsul este simplu: cu experienta. Eventual, iti vei da seama doar din poziția mainii pe schimbător, viteza masinii, turațiile motorului, etc.

Nu are rost sa grabesti procesul.

| Girly97 explică (pentru carevaescu):

Pai si la examen ce fac ca poate politistul o sa ma pice daca observa ce stangacii fac cu schimbatorul de viteze.

| carevaescu a răspuns (pentru Girly97):

Până atunci, ai timp sa exersezi.

| DovleacTurbat a răspuns:

Prima clar nu că o folosești doar la plecarea de pe loc, iar în rest ghidează te după viteza sau pur și simplu, tine minte. Eu când mă apropii de intersecții, o scot pe liber happy. Iar dacă sunt nevoit să acord prioritate, opresc și îi dau 1, iar daca nu, în funcție de viteza direct 2.

| RaduRobertRO a răspuns:

E destul de simplu, in functie de viteza ai o anumita treapta, vrei sa accelerezi, creste turatia, dau mai sus, vrei sa franezi, dai o treapta mai jos. NU e chiar asa de greu sa retii treptele, pana la urma au pozitie stricta, nu confunzi 1, 3, 5 cu 2, 4... pratica e sfanta.

| Alexhere4help a răspuns:

Trebuie să înveți cum sunt pozitonate vitezele, gen harta lor, apoi o sa vezi ca pentru fiecare treapta de viteza corespunde si o anumită viteză. Adică tr.2 = 30 kmh, tr3.= 40/50 kmh, si tot asa urca in functie de treapta de viteza aleasă, daca ai o masina cat de cat in momentul in care scoți dintr-o viteza maneta se va duce automat spre treapta dorita sau in directia aia. În principiu invata harta, cum e poziționată fiecare treapta, memoreazo vizual.
În al doilea rând fa asta pe loc, poti da faci asta ore in șir in orice masina care are treptele de viteza exact ca in masina instructorului!
Succes!