| CipryIonutz a întrebat:

Casetofonul nu-mi găsește frecventa modulatorului FM, ce pot face? ( merge pe alta masina)

3 răspunsuri:
| QElenaBoghiu a răspuns:

Mișcă de antenă happy de la mașină desigur happy

| REMiXDJ a răspuns:

Ai o problema la antena nimic mai mult.Cablul de la antena pana la radio trebuie sa fie un cablu special ecranat, distanta de la antena la radio trebuie sa fie cat mai scurta.Verifica daca cablul nu este atins pe undeva si da la masa la caroseroa masinii.Tresa de la cablu in dreptul casetofonului se dezizoleza putin cablul, se cumpara de la un magazin de electronice un condensator nepolarizat de 0, 1 micro farazi la tensiune de 220 volti si un capat al condensatorului se lipeste de tresa cablului iar celalalt capat se leaga la masa la un surub la carcasa casetofonului.Consensatorul poate fi izolat apoi cu izoler banda.Ca antena poti folosi din acelea cu suport cauciucat magnetic care se lipesc pe masina deasupra.Asa se face.

| Trioda a răspuns:

Poate ai setat o frecventa la Modulator, care NU o receptioneaza radioul tau!
DACA radioul tau functioneaza, si cred ca da,, cauta un post de radio, de exemplu iti va indica 99.1 acea frecventa, apoi cauti un alt post de radio, sa zicem ca va fi pe 96.6.
Ei tu vei seta frecventa modulatorului tau, undeva pe 94, 1 sa zicem, adica unde nu va interfera cu alte posturi de radio..si poti asculta linistit!

Mult succes!