| bubu113 a întrebat:

Cat costa o amenda daca nu ai permisul la tine? Potrivit noului cod rutier? Am luat orasul dar nu pot merge sa ridic dovada

Răspuns Câştigător
| MariusF23 a răspuns:

Cum ai asteptat atata sa dai examenul, asa poti sa astepti cateva zile sa-ti vina permisul. Decat daca e strict necesar. Amenda e undeva la 3-4 puncte amenda. Calculele le faci singur.

| bubu113 explică (pentru MariusF23):

Ar veni in jur de 300 de lei nu? Mersi oricum de sfat si de raspuns

| suntserios a răspuns (pentru bubu113):

Eu stiu ca se dau 6 puncte de penalizare adica vreo 560 ron.

dar daca nu esti inca in baza lor de date... ce faci atunci ca nu scapi doar cu lipsa documentelor ci intri la conducere fara permis. Mergi si iti ia dovada ca nu mori daca mai asteoti 2-3 zile

| MariusF23 a răspuns (pentru suntserios):

2 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:

refuzul inmanarii actului de identitate, a permisului de conducere, a certificatului de inmatriculare sau inregistrare, a celorlalte documente prevazute de lege, la cererea politistului rutier, precum si refuzul de a permite verificarea vehiculului;

m-am uitat mai bine si e 2-3 puncte amenda, deci minim 195 lei. sau 92.5 lei in 48 ore.