| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna ETS la masini?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

ETS vine de la Electronic Throttle System - sistem de control electronic al acceleratiei. Adica masina nu mai are clasicul cablu de acceleratie din otel, ci niste senzori la pedala de acceleratie care transmit pozitia acesteia catre calculatorul masinii, care va comanda pozitia clapetei de admisie. Zicese ca astfel motorul ar raspunde ceva mai rapid la comenzile soferului, eu o consider totusi o chestie electronica in plus, care nu face altceva decat sa umfle pretul masinii si sa ii scada fiabilitatea.

regis
| regis a răspuns:

Erata: imi cer scuze, confundasem ETS cu ETC (Electronic Throttle Control system), raspunsul data de @aqualuna este cel corect.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

The Enhanced Traction System.Vezi pe http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20071202105411AA3mDtQ,nu esti singurul care si-a manifestat curiozitatea in legatura cu asta.Alte informatii aici http://en.wikipedia.org/wiki/Enhanced_Traction_System

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

Cred ca ETS: Educational Testing Service

| tase72 a răspuns:

Am aceiasi problema care poate sa ma ajute este vorba ets-electronic tractiune system