| Jkhnnb a întrebat:

Ce inseamna fiscal ma refer la masini cand cumperi, ofer fiscal?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de certificatul de atestare fiscala, pe care il ofera vanzatorul si care atesta ca acesta nu are datorii la bugetul de stat. Este necesar cumparatorului pentru inmatricularea masinii pe numele sau.

| Jkhnnb explică (pentru Ioandelasal):

Si daca nu il are nu o pot imatricula pe numele meu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Jkhnnb):

Se poate, acesta poate fi inlocuit de fisa de inmatriculare, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor
cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 8.(1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectuează în baza următoarelor documente:
b) fişa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, semnată de fostul şi noul proprietar, vizată de organele fiscale competente ale autorităţilor administraţiei publice locale. În cazul fostului proprietar al vehiculului se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de autorităţile administraţiei publice locale, situaţie în care nu mai este necesară depunerea fişei de înmatriculare. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele acesteia;"

| mgtow a răspuns (pentru Jkhnnb):

Nu

| mgtow a răspuns:

Atesta faptul ca nu ai datorii fiscale sau amenzi la statul roman. Intr-un cuvant masina este libera de sarcini. Ca sa primesti certificatul fiscal auto ai nevoie de contractul vanzare cumpårare al masini, copie buletin, o chitanta de eliberare, cerere tipizata si fisa de inmatriculare parca astea erau