| damyalex01 a întrebat:

Ce norma de poluare are un Opel Tigra din 1999/2000? rog seriozitate si raspunsuri din surse sigure! multumesc!

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

OK, am înţeles. Cel mai probabil că are Euro 2. Dacă vorbeşti olandeza, sună la un centru de vânzări şi întreabă-i, imposibil să nu te ajute, sunt oameni civilizaţi.

7 răspunsuri:
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Am fi avut nevoie de tipul de motor, codul motorului, pentru anul de fabricaţie menţionat de tine.

Cu toate acestea, am găsit ceva pentru tine, sper să te ajute:

Opel Tigra A - motor X14XE - Euro 2
Opel Tigra A - motor X16XE - Euro 2

Află tipul de motor şi vezi dacă te ajută cele de mai sus. Mulţumesc.

Am o colegă care are Opel Tigra, o întreb pe ea şi revin cu alte detalii.

| damyalex01 explică (pentru RomulusMilea):

Nu stiu de unde sa il iau. sunt in Olanda si ma uit pe net dupa masini! pe markplatss! straight face

| damyalex01 explică (pentru RomulusMilea):

Nu stiu olandeza si sincer nu vreau daca iese euro 2. ajunge la 2000 sa o inscriu! mersi oricum!

| RomulusMilea a răspuns (pentru damyalex01):

Salut, Am un coleg de serviciu care şi-a luat recent din Germania o maşină super, cu mulţi kilometri la bord, dar totuşi maşina este OK. Am fost surprins să aflu că NU a plătit nicio taxă de primă înmatriculare. Este foarte probabil să nu fie nevoie nici pentru tine să plăteşti această taxă. În aceste condiţii, s-ar putea să te tenteze să iei maşina, dar cred că trebuie să te gândeşti la toate cheltuielile, pe termen lung, nu doar la cele de la început.

Mult succes şi mulţumesc pentru fundă. O zi excelentă.

| damyalex01 explică (pentru RomulusMilea):

Cu placere! ce masina? model? an? sunt curios, cumde nu a platit nimic? vazusem ceva la tv legat de asta, dar nu cred ca o scot astia!? multam, la fel si tie!

| RomulusMilea a răspuns (pentru damyalex01):

Salut, Maşina colegului meu este VolksWagen Passat din 2010, model de 2 litri. În afară de trapă pe plafon, are toate dotările, e chiar spectaculoasă.

În afară de înmatriculare (ştii tu, înscrierea la Poliţie, acte, chestii), verificarea de la RAR şi numere, nu a plătit nimic. Este aproape 100% sigur că NU se mai plăteşte taxa de primă înmatriculare. Eventual întreabă pe cineva care ştie sigur, un coleg/prieten de-al tău, de acasă.

O seară excelentă!

| RomulusMilea a răspuns (pentru damyalex01):

OK, am înţeles. Cel mai probabil că are Euro 2. Dacă vorbeşti olandeza, sună la un centru de vânzări şi întreabă-i, imposibil să nu te ajute, sunt oameni civilizaţi.

| damyalex01 explică:

Oau! sa fi scos astia taxa auto thinking! sau e masina lui mai noua thinking! nu stiu ce sa cred. unde m-as putea interesa? pe net, un site ceva? stii cum e Romania, nu poti fi sigur decat pe ce citesti tu straight face! poate colegul tau stie daca se mai percepe taxa sau nu? help :d?