| Alexandru942 a întrebat:

Ce parere aveti despre audi?

20 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Niste masini. Dupa parerea mea, sunt cele mai ieftine masini 'de lux', dar nu prea le consider lux. Dupa mintea mea, sunt niste berline de familie reusite, dar nimic mai mult.
Stiu ca au modele scumpe, pline de dotari, si tocmai de aia zic ca-i un brand pentru masini de familie, pentru ca toate masinile din grupul VAG care se vor sofisticate nu prea sunt fiabile, nu le poti compara cu un brand cu adevarat de lux, cum ar fi Mercedes.
Deci, ca alternativa la un Volkswagen, e foarte bun Audi, dar de modelele de top nu m-as atinge.

| relian a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Serios asa crezi tu ca mercedesul este de lux iar audi nu e? Pai daca e so luam dupa cum credem afla ca mercedesul de lux sint cele dupa clasa E, deci tot ce este sub clasa E sint trotinete.La audi la fel ce este peste audi A6 sint lux ce e sub sint trotinete.Si la BMW la fel.Acum diferenta dintre sa luam audi A4-Merces clasa C si BMW clasa 300 sint ceva diferente as zice.Nu stiu exact cum sta treaba in Germania sau Romania dar spun cum sta treaba in stste.Audi A4 vine mult mai incarcata decit mercedes si BMW.Pai sa cumperi un mercedes nou sau BMW nou si sa dai la minivela sa muti scaunul sau mai stiu eu ce altceva cu, m e ce lux e ala frate? Asta consideri tu lux ca dai la manivela la mercedes? Pai la mercedes sa ai scaune electrice trebuie sa spcifici ca vrei asta.Ei mergi si cumpara un audi si te asigur ca vine cu toate electrice, pentru audi e ceva normal deja. Daca vorbesti de mercedes clasa E sau S aia da este supr frumoasa si comoda si cum vrei tu.Dar nu oti sa spui ca toate mercedesurile sint nemaipomenite.Eu intre un mercedes clasa C si un audi a4 ale audi fara suparare., Mercedesul te omoara la benzina, ei nu stiu cei aia economie.Msinile sofisticate nu-s fiabile/Asta inseamna ca mercedesul de care spui tu este deja gunoi sau cum? Pai mai sofisticat ca mercedesul nu vad alta masina.De la 8 motorase bagate prin scaune doar pentru ventililatie si mai stiu eu alte cite motorase pentru scaun pentru tetiere pentru mai stiu eu cite pozitii, motorase pentru usi care inchid usile si asa mai departe ce spui? Deci masina mai sofisticata ca mercedes nu prea gasesti alte masini.Si cu cit is mai sofisticate cu atit is mai bune.Nu ce spui tu ca nu-s fiabile. Uite o chestie.Ai senzori la cauciucuri da? ai senzori la frine da? Asta inseamna ce? Inseamna ca atunci cind frineke sint aproape de schimbat te anunta, ca de nai avea ai merge pina sar duce fier pe fier si strici alte chestii.cauciucurile daca nau aer masina iti spune.Un cauciuc mai moale duce la consum mai mare, poate in timp se va crapa si asa mai departe.Deci aceste sofisticari ajuta f mult.Nu stiu ce inseamna pentru tine de lux.De lux inseamna comoditate,inseamna cind stai in masina sa te simti ca acasa intr-un fotoliu super comod,inseamna sa nauzi zgomote de afara,inseamna cind frinezi masina sa nu scirtie,sa nu fuga aiurea,sa nu alunece, sa nu te zdruncene, aerul conditionat sa nu sufle prea tare sal auzi, sati bata in fata, ci sa circule fara sa-l simti si sa raceasca masina bine fara nici macar sa simti. Uite unele din sutele de chestii care inseamna LUX.Asa arata o masina de lux cu f multe chestii sofisticate cum spuneai.Tu ai spus ca sofisticaturile nu-s pentru masinile de lux.Aia e ca tocmai pentru lux e.Audi a6 este echivalentu lui mercedes clasa E si audi a8 a lui S.Bine ca indiferent cum o dai tot mercedesul este mai bun la toate capitolele dar nu poti spune ca audi nu e masina de lux.Tot dei peste 6 e lux.Audi a4 este mai buna ca mercedes clasa C.Eu personal ca mercedes as cumpara doar ce este peste clasa E.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru relian):

Sincer n-am chef sa-ti citesc toata parerea, mai ales ca ai scris-o ingramadit.
Mercedes nu are problemele VAG-ului cand vine vorba de masini sofisticate, si nu o zic de pe net, o zic din ce am vazut in service-uri.
Eu am mers cu ceva A4 si A6, si sincer n-am vazut la nici una scaune electrice. Mercedes am si avut, n-ai cum sa compari un E cu un A4, sunt total diferite.
Senzorii de presiune in cauciucuri le gasesti linistit la un E-klass de dupa 2004, la un A4-A6 din acelasi an, din nou n-am vazut. Nu ca mi-ar trebui asa ceva, eu simt masina, si nu conduc ca pensionarii, simt imediat un cauciuc care nu se comporta ok.
Eu raman la parerea mea, A4 si A6 sunt masini bune de familie, dar daca vreau lux, trec la Mercedes.
Ti-as arata niste poze din service-ul in care am lucrat, sa vezi ca aveam permanent hala plina de Audi-uri si Volkswagen-uri, dar mi-e lene sa le acopar numerele. Cu toate astea, tot mi-e scarba de acest brand, e laudat prea mult, pentru ce stie sa faca.

| Florian20405 a răspuns (pentru relian):

Corect!

| relian a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu credo ca tu nu stii ce este aia masina de lux si masina de familie. Poate e asa doar o clasificare dea ta.Asta e cu totul altceva.Si ce am spus de senzori si citeva chestii au fost ca exemplu nu ca alea au fost si atit, au fost citeva chestii usoare pentru tine, ca vad nu prea te pricepi la masini.Si eu am si spus nu stiu ce masini sint in Germania sau Romania si am spus de statele unite cum sta treaba.Deci in state eu nu am vazut niciodata un audi cu scaune cu manivela, deci toate sint electrice indiferent ce audi este.Pe cind la mercedes si BMW am vazut destule chiar si scaunele de la sofer unele aveau tot manete. Iara cele 3 branduri in state ce am obsv este ca toate au tapiterie din piele.In state astea 3 nu au masini cu scaune cu pinza textile etc.Si am si spus ca mercedes este deasupra lui audi la toate capitolele, insa aici se vorbeau de masini de lux. Iara pentru tine ce o insemna lux tu singur stii, pentru ca vad nu ai dat nici o explicatie. Explica ce inseamna pentru tine lux la o masina? Concret, clar nu doar spui lux si atit. Iara referitor ca aveai linia plina de audi si nu mai stiu iar este o ideea prost facuta.Toata lumea are idei sau pareri despre o masina in fctie de cea avut el sau cea reparat el, insa nu asa se fac compaatiile. Odata ai avut masini multe audi si VW pentru ca astea is mult mai multe decit mercedes si normal sa fie si mai multe la service. Apoi sint mai ieftine ceea ce face ca oamenii sa cumper astea mai mult si uzate. Apoi sint uzate tu stii cine sau cum a condus acea masina cel care a avut-o inainte? Asa daca cuperi o masina praf si o nimeresti tu normal cati maninca zilele si de alta data spui ca nu-ti mai trebuie acel brand.Masinile cind se compara sa compari noi din fabrica nu forjate, uzate, stricate de altii.Eu personal prefer sau imi plac mai mult mercedesul, dar nu poti spune ca audi este o masina asa acolo sa fie cum incerci tu sa spui.Cauta in istorie si o sa vezi ca mai toate inovatiile in domeniu au fost aduse de dei de la audi.De la volanul pe stinga, la motoare diesel puse pe autoturisme si mai stiu eu turbo si ce mai sint au fost inventate de dei de la audi.Ca mercedesul este mai suparat este normal ca e.Si nu am spus audi A4 este egal cu clasa E DE LA MERCEDES.Am spus A4 este egal cu clasa C de la mercedes.Normal daca citesti doar asa pe sarite sa nu intelegi.Am scris mult sa priceapa cit mai multi cum sta treaba. Apropo eu locuiesc in state si am mers cu toate masinile, toate brandurile si asa mai departe.Si nu forjate, stricate de altii.Aici faci proba la orice masina vrei oricine ai fi.Nu vorbesc din auzite sau mai stiu eu de la TV.Si scuze ca ma bagai in discutia asta doar voiam sa atrag atentia ca nu sta chiar asa treaba si nu am inteles ce e ala lux si masina de familie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru relian):

Daca stai in state chiar nu inteleg de ce te uiti la Audi, cand americanii au niste branduri chiar peste Mercedes.
Nu se pune problema de masini uzate, ce nu mi-a placut la ele nu tinea de intretinere, ci de proiect. Audi e o masina simpla, dar robusta, de aia zic ca e o masina de familie si atat. N-as numi lux un Audi care e pur si simplu un Volkswagen pe o caroserie foarte solida (pana si inchisul unei usi de Audi e mult mai placut decat trancaneala de Volkswagen), cu un design cu elemente mai scumpe (lemn, baghete de inox, mai multa piele.
Degeaba stam de vorba, pe mine nu ma impresioneaza masinile lor. Un Audi nu mi se pare o masina cu care sa ma laud, ci o masina cu care sa-mi duc copiii la scoala. Nu zic ca e rea, dar nu o consider lux pentru ca e prea simpla, iar daca aleg o motorizare de top, cu nu-stiu-cate optiuni, care sa egaleze un Mercedes, cum trece de 100. 000km incep sa schimb electronica de parca as fi luat Duster cu navigatie chineza.
La Mercedes totul este calculat, suspensia iti da senzatia de perna magnetica, tractiunea nu greseste niciodata... N-am cum sa bag Audi in aceeasi categorie cu el, nici macar BMW n-are ce cauta langa Mercedes.
Mercedes a fost de la origini un brand de lux, si si-a facut un nume mai ales pentru durabilitatea de care dau dovada (da, a scazut si la ei, dar tot sunt peste Audi).
Asa ca nu vad de ce as numi lux o berlina de familie, care nici nu tine cat un Mercedes, nici nu e la fel de confortabil. E doar conceptia mea, cum ai spus si tu, dar nu mi-am format-o uitandu-ma pe sub scaune daca-s manivele sau butonase. La E-klass si S-uri, ai butoane in forma de scaun pe portiera, la A6 in Romania n-am vazut decat manivele, dar nici n-am stat sa le studiez. Eu zic ca mai important ar fi senzatia care o ai cand stai intr-un scaun de-al lor, intr-un A6 din 2005 cu textil stau ca intr-un W124 chel din 89. Pana si un Renault poate fi mai confortabil decat un Audi, e chiar mai rafinat, si nu are probleme electronice, desi vine mai dotat in varianta standard.

| relian a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

E mai bine sa o lasam balta ca se pare esti cam strain in domeniul asta.Du-te ia-ti mercedes ia-ti renault si ce mai vrei tu si lasa-i pe aia de la audi.Tot nai raspuns ce inseamna pentru tine masina de lux? Stii sau doar dai din gura? Si asa crezi tu ca masinile americane sint peste masinile germane si peste mercedes? Ma faci sa rad.Omule traiesc aici de ani f multi si te asigur ca pentru orice american orice masina germana este un lux.Asta asa pentru tine sa ai idee cum stau lucrurile in lumea asta.Si tot pentru tine masina de lux este acea masina facuta mai bine, mai de calitate sa vorbesc mai simplu, ca poate asa intelegi.Deci este o masina de calitate din toate pctele de vedere.Si toyota are masini de lux si anume Lexus, Si oricare brand, dar pentru tine cine stie ce o insemna lux.probabil pentru tine lux = Mercedes si atit, adica un nume. Daca te numesti Ion esti de familie, iar daca te numesti Dan esi nobil, ceva de genul asta este pentru tine lux.Numai bine si s-o lasam asa ca nu-s curios de ce spui tu, pentru ca vorbim fiecare altceva, iar tu nu aduci nimic concret in discutie nu explici ce vrei a spune.Asta e. Daca te pricepi la masini f bine bv tie dar eu din ce vad ca ai scris sincer esti cam strain cum am spus la capitolul asta. Daca vii si spui ca un renault este mai confortabil ca un audi deja e prea mult.Hai ca veni vorba de masinile franceze. Uite tot pentru tine ca idee afla ca in america nu exista asculta aici bine nu exista masini frantuzesti.Deci asta cred ca spune destule.Numai bine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru relian):

Baiete, esti arogant rau.
Lux pentru mine e o masina in care ma simt cel putin bine. Daca intr-un Megane stau mai bine decat in A4 si A6, cum poti sa ma contrazici, daca ai si recunoscut, ca tu pe acolo nici macar nu vezi Renault-uri?
Degeaba dai din pleasca aia ca nu ma pricep la masini, tu mi le compari din ce ai vazut pe la altii, si imi spui ce zic producatorii, nu cred ca ai pus tu curul in mai multe masini decat mine, ca sa vezi diferentele de confort dintre VAG si marcile care stiu ce-i ala confortul.
Tocmai, pasionatii de VAG sunt obsedati de acest nume, si considera Audi masina suprema pentru ca e din familia Volkswagen. Uite ca pentru mine e fix pla Audi, o masina ca oricare alta. Sunt facute cu piese care se regasesc pe masini din toate clasele, mai rau decat la Dacia, cum *** sa zici ca-i lux asa o masina? Sunt facute la economie, cu materiale foarte bune, dar daca alegi un model de top, te gasesc in service la electricitate, ca-s **** la capitolul asta dupa ce imbatranesc putin, spre deosebire de Mercedes, la care aproape nu exista probleme electrice.
Deci, Audi nu reprezinta un lux pentru mine, deoarece:
-**** confort;
-motor de low-cost (Volkswagen);
-probleme electronice;
-masina la care se lucreaza destul de greu.
Oricum ai sa ramai la parerea ta formata din reclame si din ce ai vazut pe strada, pentru ca asa fac toti cocalarii iubitori de Audi, vad masina suprema intr-o limuzina facuta cu costuri cat mai mici, si sar cu gura pe cei care au alte gusturi fata de ei, de parca toata lumea se invarte in jurul marcilor: Volkswagen, Durex, Coca-Cola, Nokia si Nike. Tiparul asta e pentru oamenii prosti, care nu sunt in stare sa faca alegeri de capul lor.
Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place masina asta happy este o masina buna

| Florian20405 a răspuns:

Audi=Rafinamente,putere,lux,fiabilitate.Prin toate aceste patru caracterisitici audi este caracterizat.Fiecare marca are plusurile ei si minusurile ei,cum si audi,mercedes,bmw mai au cate o buba.
Eu sincer dintre Audi, bmw si mercedes n-as sta pe ganduri, audi iese castigator, cel putin pentru mine.
Cred ca sti si tu ca este o marca foarte buna.
Bafta, ai grija de audi-u tau ca e fain big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Florian20405):

Ete aici, cu cat rafinament isi 'lauda' acest fericit proprietar, limuzina fiabila la care multi viseaza (din lipsa de cunostinte). http://www.4tuning.ro/......18115.html
Lectura placuta!

| Florian20405 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Se vede ca esti un antiaudist laughing) care esti axat numai pe dacia si "reno", renault, nu te uiti in stanga si in dreapta. Vrei sa-ti arat ca fac praf un lamborghini in nu mai mult de o luna? (nu prin accidente). Depinde de la masina de la masina si 99.9% depinde soferul daca nu stitai, nu conteaza marca, daca esti cioban si ai condus numa` dacia si stii numa` sa suflii in jigler normal ca vei strica un audi cat se poate de repede.
Am prieteni care au audi din 77` si nu au nici pe naiba happy cunosc si cativa care au a7 si sunt multumumiti de el exceptand consumul cam mare dar nu te astepti la o masina asa mare sa ai consum ca la un logan.
Bafta!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Florian20405):

Uiti ca acum cateva luni, ti-am cam predat o lectie despre motoarele VW.
In plus, am avut ceva 'masinute' ale mele, + zecile de masini pe care le prind pe mana in fiecare an.
Eu am Dacie din '76 si n-are nici pe naiba (acum). Inseamna ca e peste Audi, Mercedes, Chevrolet, Ford, Opel, Isuzu, Peugeot, Aro, Roman, Aixam, Fiat? Nu m-as pronunta.
De ciobani nu prea e cazul sa pomenim, masina din link nu e genul de masina pe care s-o conduca orice cioban, daca ai reusit sa citesti macar jumatate din articol ai intelege ca omul are habar de masini.
Eu am vrut sa subliniez ce am scris mai sus, faptul ca VAG nu mai face masini fiabile de mult, iar masinile 'da lux' de la ei sunt niste rebuturi bune de calcat cu buldozerele, deodata cu CD-urile contrafacute a lui Guta.
Tu acum incepi sa-mi spui de jigloarele de Dacie, care apropos, la mine nu-s 'suflate', ci reglate pe banc, iar de cativa ani de zile ma ocup de masinile celor ca tine, nu cred ca e cazul sa-mi bati mie apropouri de 'astia cu Daciile'.
P.S.: Daca esti cioban nu te descurci sa conduci zi de zi o Dacie.

| Florian20405 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu ti-am zis, am avut masini si de la renault pana la Toyota Skoda Volkswagen Seat.Pur si simplu de toate masinile pe care le-am avut si le mai am sunt multumit de ele, adica na nu m-au lasat in drum niciodata exceptand Renaulturile pe care le-am avut. Unul dintre ele a fost symbol 1.4 mpi care pur si simplu am avut probleme la motor, si picau repede capetele de bara, bucsi, la bucsi nu dau vina pe masina ci pe Romania.La megane imi placea motorul cum consuma, 1.5 dci dar l-am vandut cu injectoarele stricate.Acum detin un Seat Toledo, deci masina are 14 ani si nu am probleme cu ea exceptand o data ca a fost infudat egr-u dar l-am curatat, nu a fost bai si mai am o toyota corolla 2007, la fel nu am probleme cu ea, am avut acu 2 ani, senzoru de la abs a murit laughing).
Deci de masinile care le-am avut din vag si care mai am fost si sunt multumit de ele.
Am o cunostinta in Germania care are un Passat, deci jur frate zici ca-i noua, nu bate nu troncane, trage bine si are 498.000 km pe benzina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Florian20405):

VAG-urile de acum 14 ani erau solide. Ce au fabricat in ultima vreme sunt rebuturi in mare parte.
"Pup" si eu destul de des un ALH la condus, si recunosc ca e cea mai potrivita masina pentru Romania, la ora actuala.
Insa altceva nu pot alege de la brand-ul asta. Ce e 'de lux' e mai mult problematic, masini sport nu prea stiu sa faca... La 21 de ani ai mei chiar n-are rost sa ma uit la carucioarele lor.
De mic am avut multe Opeluri in jur, si nu le acordam atentie. Dupa ce mi-am format o oarecare impresie despre masini, am realizat ca Opelul are multe masini tineresti, cu niste calitati pe care VAG nu prea le are.
Renault-ul stiu ca face probleme cu 1.5 DCI, deja m-am obisnuit sa vad 2-3 motoare de astea cu pistoane topite/sparte, pe an. Se blocheaza injectia, si de aici iadul.
Dar 1.4 mpi de pe Loganul ce l-am avut m-a impresionat, mai ales la km pe care ii avea, si felul in care mergea. Alt motor Renault reusit, testat de mine, a fost 1.8 16v. Genul de motor pe care il vezi (ma rog, capacele) o data pe an : la schimbul de ulei/filtre.
Sa-mi spui si mie un motor pe benzina de la VAG, accesibil, in care poti avea baza.
Eu stiu doar unul, vechitura de 1.6 8v de 75cp de pe Octavia de care greu am scapat. Ignorand faptul ca terminam ambreajul la plecarile din rampa, si se comporta de parca taraiam o remorca de marmura dupa mine, motorul nu consuma ulei si avea consum acceptabil. Mai stiam ceva de un 1.6 8v de 100 si ceva de caluti, SR parca, destul de laudat. Astea nu se mai fabrica de mult, la fel ca si ALH-ul. Ce motor poti folosi de la VAG la ora actuala?
Ce au avut bun recunosc si eu, 1.8T, 1.9TDI - cele cu injectie clasica, 1.6D/TD/TDI si poate si 1. 4TDI. In rest jale. Au incercat sa fie in rand cu lumea, sa scoata norme de poluare mai bune din 1.9 TDI, i-au *** injectia cu PD si au iesit niste benzinare cu motorina. Au 'inventat' 2. 0TDI, a iesit un motor diesel in 2T. Poate 1. 6TDI (sau cum s-o fi chemand) de pe Golf 6 o fi bun de ceva, in rest jale. 1.4-1.6 16V sunt niste puturosenii care se dau pe ulei, TSI-urile mai bine nu le pomenim... Ce sa-mi iau de la ei? Noul aspect? Bun, sunt frumusele, da-i mai bine sa ramana frumusele in poze, si atat.

| Florian20405 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

2.0 tdi 140 cp dpdv al injectoarelor si turbinei chiar a fost un rebut, ínsa 1.2 tsi, tdi, 1, 4 tdi, tsi 1, 6 tdi, 1.8 tsi, 1.9 tdi si 2.0 tsi au fost si sunt niste motoare bune.
Eu am lucrat in service pana acu o juma de an, si mi-au venit la mana sa le repar toate marcile mai putin cele americane.
La vw mi-au venit in special passaturile 2.0 tdi cu probleme si 1.4 16v de schimbat supapele semirung din motivul ca papa benzina, in rest mi.au venit vw adica vag lovite etc.
opel e bun si opel dar nu se compara cu vw. unchiumiu are un astra opc si sincer cu o fabie care am avut-o rs tdi l-am facut, i-am dat masina mea sa mearga cu ea si a zis si el: ba e altceva big grin

| HDR10 a răspuns:

Masini adevarate! Sunt peste VW la multe capitole.

| fdfddfdsdsghmmjnjjjhsdsfd a răspuns:

Depinde de modele.Mie imi plac de exemplu Audi RS6, TT RS, R8.

| Rock4567 a răspuns:

Audi A4, cea de-a opta generatie a binecunoscutului model german este caracterizata in primul rand de o motorizare superioara anterioarelor Audi A4, o mai buna eficienta la consum, un design nou si noi specificatii pe care Audi le-a dorit la acest model.
Audi A4 ramane un concurent acerb pentru marci precum BMW Seria 3 sau Mercedes Clasa C. Audi A4 poate atinge viteza de 218 km/h si are un consum mediu de 7, 1 litri/100 km. Constructorul german se adreseaza in continuare soferilor care isi permit luxul unui automobil performant si puternic, de aceea preturile de achizitie pentru modelele noi nu sunt chiar la indemana oricui.