| KNz9898 a întrebat:

Ce parere aveti despre Golf 5 este o masina buna? dar consumul este mare? iar piesele de schimb sunt scumpe? dau funda! de exemplu aceasta http://autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-v-ID7GeYzB.html# 00e948bc3c

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Golf 5 e o... Chestie. Nu e dezastru, dar masina e prea mult spus.
De fapt, daca il faceau mai mic, cu aceleasi caracteristici, ziceam ca e un concurent bun la Punto, A-klasse si alte conserve pentru naveta urbana.
Consumul nu e mare, la diesel. La cele pe benzina, DA.
La motorul din anunt, e mare consumul de ulei. Nu sunt deloc reusite 2. 0TDI cu injectie PD.
Piesele pentru Golf nu sunt deloc scumpe, fiind proaste, si facute in 5 tari "pe original" + tot soiul de firme SRL care au primit licenta.
Problema e ca piesele sunt "de toti banii", si definesc masina.
Mult mai inteligenta ar fi achizitionarea unei Kia C'eed 1. 6CRDi sau Opel Astra 1. 9CDTI.
Kia C'eed are confort, fiabilitate si finete, Astra e foarte sportiva, si bineinteles fiabila, iar costul pieselor e mai mic decat la Volkswagen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Nu am mers cu un golf 5 dar nu prea am auzit lucruri bune despre el.Un prieten are un golf 5 pe benzina si a investit aproximativ 1000de euro in prima luna pe reparatii neprevazute.Cel care i-a vandut surorii mele un golf 4 a zis ca golf 5 este un model destul de chinuit, de asta a ramas la golf 4 care e mai fiabil.Acum nu stiu, iti zic si eu ce am auzit de la altii.

| Dronca_Emina_1998 a răspuns:

Mami are asa o masina! E chiar buna! Tati a schimbat nu de multa vreme piesele si nu sunt exagerat de scumpe! Noi mergem in fiecare zi la scoala 15 km si nu platim mult! Sper ca am fost de ajutor! Funda?!