| KNz9898 a întrebat:

Salut ce parere aveti despre aceasta masina?
http://autovit.ro/anunt/opel-astra-ID7GfvWd.html#75d3870 cee
Nu neaparat cea din anunt in general despre Opel Astra j? Se merita? consumul, piesele cum sunt?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Opel in prezent e foarte serios. Face masinile perfecte, as putea spune. 1.7 CDTI e cel mai apreciat si mai des intalnit motor de la ei: putere buna, consum bun, taxe mici, fiabilitate buna.
J-ul e o masina foarte bine realizata, daca H-ul mai avea niste puncte negre, J-ul chiar pot spune ca e perfect.
Parerea mea este ca merita fara orice indoiala, in Opel si Renault poti avea incredere, nu te trezesti ca dupa 20. 000km ai motorul praf (cum se intampla cu Polo TSI), sau ca masina ta are un soft mincinos, si de fapt nu e nici macar Euro 4 (cum se intampla cu alte VW-uri).
In plus, vorbim de generatii de masini imbunatatite, nu facute pentru castig cat mai mare, cum sunt Golfurile.
Te sfatuiesc sa platesti verificare in reprezentanta pentru orice masina mai noua pe care intentionezi sa o cumperi, chiar daca te costa multisor, te fereste de o teapa cu multe zero-uri.
Vorbim de masini aduse de afara si cosmetizate de samsari cu experienta, daca iei un mecanic simplu si va uitati la ea, nu puteti sti daca e facuta din bucati, are 600. 000km facuti cu Uber, sau a fost masina unui om simplu.
Daca stai sa te gandesti, trebuie sa existe un motiv serios, pentru care un familist normal sa-si vanda masina cumparata acum 4 ani, mai ales daca a folosit-o doar putin peste garantie.