Întrebare recomandată | Cristian7991 a întrebat:

Ce sa aleg cutia automata sau manuala

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Automat daca vrei sa nu calci cu piciorul stang pedala si ti-e lene sa pui mana pe schimbator si manual daca iti place sa faci miscare cu mana tipic romanesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Ma pis pe manuale. Automatele sunt cele mai usoare de folosit si cele mai bune!

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar si costisitoare

| AdrenalinaPuraLaMaXim a răspuns:

Wwow...ce de raspunsuri...Chiar e asa de greu sa schimbi vitezele singur/a?

| 0rlando a răspuns:

Cred că în ziua de azi, o cutie automată este mult mai bună decât orice manuală, dar dacă este vorba de o mașină rulată și destul de veche...atunci manuală.
Cutiile automate vechi nu sunt fiabile și costă enorm să le repari.

| Gheorghe_Samoila_1983 a răspuns (pentru 0rlando):

Sunt de aceeasi parere cu Orlando la intrebarea asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vei conduce mult in oras automata, daca u manuala. oricum sa stii ca atat costul masinii cat si repararea in cazul ca se strica este mult mai scumpa pentru automata, plus in unele cazuri e posibil ca si consumul sa fie mai mare

| relian a răspuns:

Automata.Incearca si nu o sa iti para rau.O sa te joci cu o astfel de masina crede-ma.O sa o simti ca si pe una manuala si la consum nu e adevarat ce se spune si nici la demaraj.Eu asta conduc de 10 ani deja si acum nu vreau sa mai aud de cutii manuale.Totul este mai usor, simplu la una automata.Singura conditie sa fie buna, in rest nu o sa ai probleme. Daca esti incepator e chiar mai bine.Ori mergi fa o proba si dupa vezi ce iti place. Uite poti sa vezi ce transmisie au masinile adevarate.Ma refer la mMercedes, Audi, BMW dar alea de clasa mai de sus.Cite sint manuale si cite automate? Uite un Mercedes clasa S sau Audi A6 sau A8 sa vezi au cutii automate.De ce? Nu este vorba de lene, este vorba de confort si alte chestii. Daca vrei sa faci curse cu masina atunci iti cumperi o masina sport, sau masina de curse. Daca vrei sa faci antrenament fizic la mina atunci mergi la sala sau faci flotari.masina nu este pentru curse, asta de oras zic si nici sa faci antrenament fizic.Intr-o masina trebuie sa te simti bine, sa simti confort si usurinta in a o conduce. Daca folosesti masina mai mult in oras este mai indicata una automata.Una manuala schimbi intruna, pai cei aia.Eu asa vad situatia.Am vazuta ca pina si Tirurile astea noi sint facute cu transmisie automata.Deci se pare ca usor usor or sa treaca toate la transmisie automata. Oamenii deja se gindesc la reparatii.Tu cumperi o masina buna banuiesc. Apoi unia zic ca manuala se repara mai usor pentru ca aia cunosc ei si le repara singuri, ceea ce nu e cazul unei transmisii automate.Dar daca ai grija de masina stai linistit ca nu se strica cutia.Se strica masina si cutia tot merge.La automata se schimba singura atunci cind trebuie, deci nu se forteaza nimic.

| NedeaAndrei a răspuns:

Nu inteleg de ce multi raspund ca o cutie automata e mai bunathinking Costurile, reparatiile si consumul sunt mai mari, plus ca nu te poti numi sofer daca nu simti tu motorul, ce naiba, am ajuns inapti sa nu fim in stare sa schimbam vitezele?straight face

| AdrenalinaPuraLaMaXim a răspuns (pentru NedeaAndrei):

Sunt TOTAL DEACORD cu tine! Imi place cum gandesti!

| relian a răspuns (pentru NedeaAndrei):

Scuze ca intervin dar nu e vorba de a fi inapt sau nu, ci de confort, de usurinta si asa mai departe.Deci nu sint de acord cu tine.Consumul este mai mare? cu cit? ci citiva ml.Si la o cutie automata nu simti motorul? Ai condus o masina asa? Sincer si eu la inceput la fel spuneam vai ce automata aia nu-i masina.Dar se pare ca ala este viitorul si cu o masina ccu transmisia automata te josi pur si simplu.Mai ales intr-un oras unde ai atitaea stopuri si tot timpul scoate baga scoate baga aia deja e magarie.Plus daca esti undeva intr-un oras deluros ce faci daca nu stapinesti bine ambreajul.mai botesti si pe ala din spate.Aia automata e super frumos de condus.Viteza ta de reactie este mult mai mare, timpul este mai scurt si asa mai departe.Eu nu prea am vazut mari diferente la consum si nici la demaraj.Si apoi nu esti la curse, masinile de oras nu-s masini de curse.Si crede-ma simti masina f bineAm condus o viata manuala dar acum nu vreau sa mai aud de asa ceva.Dar fiecare cu cei p; ace.Insa cine vrea sa cumpere eu zic ca cel mai indicat este sa conduca si sa vada cei place.Scuze ca ma bagai si eu in discutie. Sper ca nu supar pe nimeni.

| Pitagora a răspuns:

Pentru drumuri lungi as recomanda automata

| Cristian7991 explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri

| ValiP a răspuns:

Automata pentru comfort, Manuala daca esti obisnuit sa calci ambreajul, iar la schimarea setului de ambreaj e mai scump automatul!

| NimicGol a răspuns:

Pentru oras, drumuri lungi as alege automata sa nu ma chinui sa o schimb mereu

| alexutzu26alicante a răspuns:

Daca stai sa te gandesti ar fi mai buna automata dar si asta implica niste cheltuieli. Eu am avut un Audi A6 si odata la un an trebuia sa schimb uleiul la cutia de viteze care ma costa 200 de euro. In plus odata mi s-a stricat, sarea dintr-o viteza in alta, iar reparatia m-a costat 2000 de euro. Atunci am si vandut masina si mi-am luat un Opel Astra Sedan cu cutie de viteze manuala. Eu recomand cutia de viteze manuala.

| relian a răspuns (pentru alexutzu26alicante):

Si eu am tot un Audi A6 darnu s-a stricat niciodata.Si tu de ce schimbi fluidul la transmisie ca in carte spune clar ca nu se schimba niciodata. Fluidul ala se strica masina si pui la alta si tot va merge. Apoi la audi ce zici tu nici nu poti tu singur schimba uleiul, trebuie sa mergi la service ca se schimba cu termometru chestii trestii.Omenii vorbesc de masini si ce li se intimpla lor, dar nu aia este si realitatea. Daca cumperi o masina uzata, forjata de altii, stricata deja normal ca o sa ai probleme si o sa spui dao la jalea de masina ca nu-i buna.Sa poti face o comparatie sau sa ai o idee cum e o masina trebuie sa ai una noua. Dupa poti sa comentezi daca e buna sau nu.Asa cumperi toate rablele de la altii si te astepti la ce? sa mearga acea masina asa forever? Eu vad lucrurile cam in felul asta.si uite sa iti mai zic ceva.In america toate masinule au cutie automata.F rar gasesti masini manuale si alea se vind greu si ieftin.Si sincer nu am auzit pe nimeni cei cunosc sa zica ca li sa sttricat transmisia. Iara la masina mea asa spune ca fluidul din transmisei nu se schimba niciodata.Asa recomanda fabricantul.Masina mea este din anul 2000 si merge struna.Nici una noua nu e mai buna ca a mea.Audi A6 turbo quattro. zbirnie nu alta.250 cai putere si niciodata nu am schimbat fluidul din transmisie.Masinile germane sint masini, iar restul sint trotinete.A sa nu uit mi s-a ars odata un bec de la frane.Deci vezi tu conteaza si cum cumperi acea masina. Uite cumpara o masina din america si sa aiba 20 de ani si bineinteles are cutie automata si te asigur ca o vei mai conduce inca 20 de ani si probleme nu vei avea.Am citit mai recent un tip a facut petrecere ca a trecut cu masina de 1 milion de mile.Auzi un milion de mile cu masina asa cum a cumparato din fabrica.Dar a cumparato noua si a schimbat uleiul cind a gtrebuit si aia e tot.Si cutia automata.Deci eu zic conteaza mult cum intretii o masina. Iara daca cumperi o rabla normal ca nu ai la ce sa te astepti la mare lucru de la ea.

| alexutzu26alicante a răspuns (pentru relian):

Frate eu am zis ce am patit eu...masina am cumparato cu 10 000 de km si am patit asta la 80 000 de km...sa tinem cont de faptul ca am lucrat cu masina aceea. 2 ani de zile am fost sofer, faceam toata ziua curse Spania, franta, Germania, Anglia. Aia a fost parerea mea. Si inca ceva cu mecanica eu nu le am, si decat sa ma apuc eu sa fac ceva la ea mai bine o duc la service. Salutare

| relian a răspuns (pentru alexutzu26alicante):

Scuze dar am vorbit ceva la modul general nu am spus ceva de tine.Am vrut sa arat asa in general cum stau lucrurile.Deci nu am nimic cu tine sau sa fi facut ceva referire expre la tine.Scuze daca te simti cumva jignit dar nu am avut nicidecum intentia asta.

| alexutzu26alicante a răspuns (pentru relian):

Nu stai linistit...aici fiecare isi da cu parerea dupa propia experienta...cel putin eu asa fac. Salutare