| username2468 a întrebat:

Se poate schimba cutia manuală cu una automată la mașină?
Întreb doar.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Da, se poate.
Si nu, nu e asa cum abereaza cineva mai sus, ca trebuie sa schimbi motorul, si asa mai departe.
Trebuie data jos cutia actuala, impreuna cu timoneria, se inlocuieste cutia, timoneria, podul pedalier, si se modifica instalatia masinii pentru a stii ca acum are o cutie automata, si, desigur, si softul acesteia.

| username2468 explică (pentru OldSoul):

Mulțumesc mult de tot!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Costurile sant prea mari pentru asa ceva nu merita

| relian a răspuns:

Teoretic ai putea, dar practic nu prea,laughing in sensul ca nu face asta nimeni.Cand zic nimeni ma refer atata la proprietar cat si la mecanici,reprezentanta nici pomeneala sa faca asa ceva.
Nu face nimeni ca costul ar fi poate mai mare decat costa masina ta laughing asa ca nu are rost.
Cand spui cutie de viteze,este gresit,nu se pate schimba cutia de viteze la masina pentru ca este parte din transmisia masinii,este in acelasi bloc,ca urmare tu trebuie sa schimbi transmisia nu cutia de viteze.
Transmisia automata nu mai are ambreaj,locu ambreajului este preluat de un alt ambreaj dar care este numit altfel,ala merge cu presiune de ulei,dar oricum vine cu transmisia,face si ala parte tot din transmisie.
Apoi computerul masinii,trebuie schimbat,programat pfff cum ziceam nu face nimeni asa ceva laughing
Vad cineva aici,caruia i-ai dat raspuns castigator,spune e flaore la ureche laughing dar el oare stie ce anume trebuie facut? Eu ma cam indoiesc ca ar sti,deci sa dai din gura toti stim laughing
Mergi la reprezentanta si punele alora intrebarea asta, apoi vii si ne spui si noua ce au zis aia.
Dai cutia manuala jos, impreuna cu timoniera, ce o fi asta habar nu am laughing pui cutie automata, dar ce faci cu volanta de la cutia manuala ala nu zice laughing pentru ca transmsia automata nu mai are volanta laughing rolul volantei este preluat de torque convertor, e cam complicat nu?laughing

| elcosmin a răspuns:

Poti sa mananci cartofi prajiti cu lingura? Da. Asa e si la masini

| username2468 explică (pentru elcosmin):

Eu am întrebat frumos... părerea mea?‍♀️ eu nu am de unde să știu?

| maruneakflorin a răspuns:

Da,se poate

| Ked a răspuns:

Să ne imaginăm o mașină cu o cutie manuală în fața noastră și vrem să o facem mașină cu o cutie automată.
Motorul și tot ce este legat de motor, de la computerul de bord până la roțile din spate cu tot cu eșapament, trebuiesc schimbate, mai pe scurt toată mecanizarea mașinii trebuie schimbată, până și cadranul din interiorul mașinii (se scot și scaunele mașinii), deci sunt modificări și de tinichigerie.
În concluzie faci bucățele toată mașina, dai mai mulți bani decât prețul mașinii, apoi cumperi piese de mașină automată și la sfârșit plătești iar să fie construită mașina.
Pe planeta noastră nu se fac altfel de treburi ci se construiește direct de la zero o mașină anume. Doar dacă este vreun om ce nu are altă treabă în viață.