| blackmagic13 a întrebat:

Ce se intampla daca pun pe un scuter pentru baterie de 4 amperi, una de 10 amperi? Este vreo problema?

Răspuns Câştigător
| cammm a răspuns:

Se poate arde
daca ai pus o baterie cu amperaj mai mare asta nu-i o problema grava...problema este ca, releu de incarcare nu face fata pentru un curent mai mare stim cu toti acumulatoru pb acid se incarca cu 10%din capacitatea lui.ex daca acumilatoru este de 4A curentu de incarcare este de 400ma ai pus una de 12 A curentu de incarcare a urcat la1, 2A si ai fortat releu de incarcare.

| blackmagic13 explică (pentru cammm):

@cammm Si care e faza cu releu? Nu o incarca sau ce?

| 0rlando a răspuns (pentru cammm):

Nu cred că se referă la intensitatea curentului, ci mai degrabă, la capacitate, ceea ce nu afectează cu nimic instalația electrică, doar că va trebui să facă curse mai lungi pentru a încărca complet acumulatorul.

8 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

In principiu ai doua variante, or suporta bateria de 10 amperi si merge ok, or se arde releul de incarcare si alternatorul nu iti va mai incarca bateria si dupa 2-3 zile te vei trezii ca ai bateria moarta si ramai cu scuterul in drum!

| VladPetcu a răspuns:

Nu se intampla nimic, nu este nicio problema, doar ca se misca mai repede.
Funda?

| blackmagic13 explică (pentru VladPetcu):

Si cat trebuie sa o tin la incarcat ca sa se incarce full? (acum e foaaarte slaba)

| VladPetcu a răspuns (pentru blackmagic13):

O noapte ajunge, deoarece se incarca si in momentul cand mergi cu scuterulwinking

| Overseas a răspuns:

Nu stiu cum e la astea dar stiu sigur ca daca bujiile sunt rezistente sau daca ai transformator pentru bujii, nu ar trebui sa fie probleme.

| PicioiMarian a răspuns:

Ce se întâmplă dacă pun baterie mai mare an amperii pe un scuter electric