| anonim_4396 a întrebat:

Ce se strică la o mașină dacă îi moare motorul des?

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca moare motorul,pai aia e problema,aia se strica, aia s-a stricat, e logic nu?laughing
Nu se intampla nimic, stai linistit, problema va ramane acolo, aia care cauzeaza oprirea functionarii lui.Este ca si cum ai porni sau ai opri tu motoru, doar ca altceva cauzeaza asta.
Tie de faot ti se opreste motoru nu moare, ca daca a murit ii pui cruce laughing deci se opreste din cauza a ceva.Cauta cauza, remediaza si aia e tot.
Ce ar putea defecta sau ce altceva ar putea defecta oprirea motorului? Depinde, ungere, racire, daca nu ai astea se duce de suflet motoru de tot.In rest daca este alta cauza nu vad ce altceva s-ar putea defecta.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

„se opreste motoru nu moare, ca daca a murit ii pui cruce"

laughing laughing laughing laughing laughing tare asta

Dar la noi face urât instructorul că-i stricăm mașina când ne moare motorul

| zilog a răspuns:

Un defet intre scaun și volan :)
poate să fie de la umezeală schimbă bujiile cablurile si bobina de inducție
adă face la fel schimbă si motorul acela de sub clapeta de accelerație est eun servomotor acolo
apoi schimbă pompa de benzină
Apoi aruncă toată benzina din rezervor pentru că este posibil să nu mai fi folosit masina de mult sau sa fie benzina proasta sau sa fi facut condens rezervorul
asa că nmergi si pune benzina cu cea mai mare cifră octanica
OMW CARIERA 100

Dacă tot face probleme atunci înseamnă că ți-s-a spart un segment si a spart la rândul lui bucată dintr-un piston care zgârie acum cilindrul.

Cam astea sunt cazurile simple

Mai avansat trebuie să mergi la Buzau la PRO-GAS pentru că ei sunt cei mai buni de pe planeta in diagnoza auto sunt reprezentata service bosh
http://www.pro-gaz.ro/

dacă nu ai chef să te cari până la Buzau atunci fă rost de niste zahar cuburi si pune 6 cuburi in rezervor apoi dăi viteză să se adă motorul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Reputația

| Adrian5575 a răspuns:

Soferul.

| Vikkern0990 a răspuns:

La Dacie îți murea motorul des dacă ți se înfunda jiglerul laughing

| anonim_4396 explică (pentru Vikkern0990):

Mă refer ce efecte negative poate avea asupra mașinii dacă moare motorul des? deci cauză, nu efect

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Adică de la muritul motorului ce probleme pornesc