| TheAlphaFemale a întrebat:

Cine imi poate zice cum trebuie sa procedez atunci cand merg sa dau proba teoretica pentru permisul de conducere categoria B? Am nevoie de dosar? Care sunt regulile? As dori sa-mi raspundeti doar cei care stiti exact cum sta treaba. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| babyalexa a răspuns:

Mergi sa te programezi pentru oras, apoi mergi si platesti taxa de 5 ron pentru examinare si dupa te duci cu dosarul, cu buletinul si cu chitanta sa dai sala. Daca mai ai alte intrebari te ajut cu mare placere, am dat sala acum aprox 20 de zile.Nu te speria ca nu este greu.Bafta.

| TheAlphaFemale explică (pentru babyalexa):

Chitanta de 5 ron este aceea pe care ai platit-o la posta?

| babyalexa a răspuns (pentru TheAlphaFemale):

Da aceea de 5 lei.La sala politistul iti va anula chitanta, si iti va da un cod de bare pe care il scanezi ca sa incepi examenul
si iti va arata unde sa te asezi. Dupa ce termini eamenul te duci inapoi la el, iti da buletinul si iti trece pe dosar admis sau respins si unctajul.

| TheAlphaFemale explică (pentru babyalexa):

Am inteles. Nu mai stiu cum e acum. se impart in serii candidatii sau se merge direct la politist cu dosarul, buletinul si chitanta; apoi primesti codul de bare si poti incepe examenul?

| babyalexa a răspuns (pentru TheAlphaFemale):

Nu mai e pe serii.Dai buletinul, si cand e loc in sala iti spune sa intrii.Multa bafta.

| TheAlphaFemale explică (pentru babyalexa):

Sa fie, Doamne ajuta! Multumesc frumos pentru toate informatiile!

| babyalexa a răspuns (pentru TheAlphaFemale):

Cu multa placere.Ia-o incet, ai timp destul si nu are sens sa te grabestihappyasta este valabil si la sala si la traseu.

11 răspunsuri:
| Mandarina888 a răspuns:

Pai proba teoretica nu o poti da decat dupa ce ti ai depus dosarul in prealabil la drpciv si iti programeaza el examenul, la examen mergi numai cu buletinul! nu ai voie sa te uiti nici in stanga nici in dreapta pentru ca esti filmat si cam atat!

| TheAlphaFemale explică (pentru Mandarina888):

Deci am fost cu dosarul si mi-a facut programarea pentru examenul de traseu. Mi-a dat o "hartiuta" pe care e specificata data, ora si locul unde se va desfasura proba practica. Am primit dosarul inapoi iar pentru proba teoretica mi s-a zis ca pot merge in orice zi (luni-vineri) pana la data in care trebuie sa sustin examenul practic. Ideea e ca nu mi s-a specificat cum trebuie sa procedez exact happy

| Mandarina888 a răspuns (pentru TheAlphaFemale):

Pai te duci atunci pur si simplu intre intervalul orar la care se desfasoara teoreticul la examen cand esti pregatita, iti duci si dosarul pentru orice eventualitate, oricum iti va cere buletinul si dai examenul!

| Mandarina888 a răspuns (pentru Mandarina888):

Eu nu am platit nicio taxa de 5 ron inainte de examen, am platit toate taxele cand am depus dosarul propriu zis, din cate stiu chitanta si taxa de 5 lei o platesc cei care merg la reexaminare care au picat prima tura! Poate ma insel, eu asa am dat!

| babyalexa a răspuns (pentru Mandarina888):

Taxa de examinare este de 5 ron/primele trei examinari iar daca dai a 4a oara este de 72 ron. Poate s-au schimbat regulilesaddar acum se plateste sigur