| lonewulf a întrebat:

Consum Zafira A 1.8 1225 CP motor Z18 XE?

Mie imi ia in oras (Bucuresti) pe gaz cam 13%- In carte e data cu 12.5% pe benzina. Totul OK pana aici.
Problema e in afara: cam 10-11%, pe gaz...la 130 Km/h pe autostrada, sau 90-110Km/h (cat permit drumurile patriei) in rest, cu limita de 70Km/h in localitati. Uneori si 50.

Insa pe benzina mixt am scos si 8%, iar in afara cam 6.5-7.5%.
Benzina 95 -Petrom.

Ma intereseaza ce consumuri aveti cu acelasi motor (mai se afla si pe Astra G, Bertone, ori Opel Vectra C). Daca aveti Zafira A si acelasi motor, cu atat mai bine.
Astept pareri.

3 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Eu nu am opel dar am si eu masina cu instalatie GPL, am motor 2.0i normal benzina imi ia cam 8.5% mixt, gaz imi ia cam 9.5% mixt, deci consuma mai mult pe gaz, nici aceeasi putere nu are motorul cat timp merge pe gaz, dar sunt 2 avantaje la gaz! 1 este ieftin, 2 nu infunda injectoarele! [asa am auzit]

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai e normal sa consume mai mult pe gaz, doar nu vroiai sa consume la fel ca pe benzina.

| lonewulf explică:

Problema e ca pe gaz in oras, consuma in parametrii. Problema e la drum lung: GPL ar trebui sa ia doar cu 10% mai mult. Ma astept la 8-9%.
Dar nu 12%!
Instalatia e Tomasseto Stag 200 V4.

Mai astept pareri despre consumuri, eventual posesori ai acestui motor