| xLexus a întrebat:

Credeti ca masinile pe Benzina sunt mai bune decat cele pe Motorina? (sau invers) daca da. de ce? (sunt foarte curios)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omule eu nu te oblig sa iti iei ce vreau eu happy I-ati ce vrei tu depinde si cati bani ai sunt mai multe da stiu ca un far la skoda e vreo 42 mil aproximatix mie nu prea imi place bmw-ul dar pana la urma e alegerea ta nu? Mie imi place skoda cand te bagi cu picioarele in ea nu e ca la logan sa iti stea picioarele foarte apropiate de bord stii dar nu compar eu skoda cu loganu. Iuli112 a criticat motorina. Nu compara el motorina cu benzina e mult mai puternica daca merge masina pe motorina adica daca are motorul (disel) si daca ai vrea sa iti iei bmw depinde si de pret si de consum stii asa la skoda stiu ca la 120 consuma 5.5 litri sau mai putin cu motor 2.0 cum vrei e alegerea ta. Sper ca am putut sa te ajut! big grin -Funda?

18 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Treaba cu benzina si motorina trebuie nuantata. Masinile diesel sunt evident mai bune pentru transporturi mai grele, indiferent ca este vorba de marfa sau de calatori. La autoturisme, motoarele diesel sunt rentabile pentru cei care parcurg foarte multi km anual (zicese ca ar deveni rentabile de la 25.000 de km/an in sus).
In ciuda nebuniei cu masinile diesel, pentru majoritatea romanilor este mai potrivita o benzinara cu motor mic sau cel mult mediu. Mitul consumului mic ii face insa pe multi sa aleaga dieselul, iar greseala cea mai frecventa este de a socoti consumul in functie de capacitatea cilindrica, nu de puterea motorului. In plus, la costul pe suta de km romanii socotesc doar combustibilul, desi sunt constienti ca nu sunt deloc de neglijat nici restul cheltuielilor de intretinere.

| cata0891 a răspuns:

Acum depinde pentru ce vrei sa folosesti masina, daca vrei sa te plimbi mai mult iti sugerez un diesel, iar pentru weekend, un benzinar. Bineinteles, un diesel consuma mult mai putin decat benzinar dar si intretinerea costa mai mult, deci e mai pretentios. Benzinarul este mai rapid dar are un consum mai ridicat, intr-adevar costul intretinerii este mai redus. Sper ca ti-am fost de folos cu aceasta mica informatie. Funda?

| goejoy a răspuns:

Doar benzina

| giovannutzu a răspuns:

Eu lucrez la un service auto si stiu din propria experienta pentru ca sunt patit.masinile pe benzina consuma mai mult de exemplu:o skoda octavia 1.6 benzina consuma 8l la suta de kilometri, iar aceeasi skoda octavia dar cu motor de 1.9 diesel motor care este mult mai mare consuma 5.5l la suta.
Poate fi o alta problema piesele unui motor diesel costa dublu de piesele unui motor benzina.
Mie imi plac masinile diesel si pentru inepatori este excelenta pentru ca pleaca de pe loc doar din ambreiaj datorita compresiei care este mare.
Acum alegerea e a ta... drum bun si accidente cat mai putine sau daca se poate chiar deloc.

Răspuns utilizator avertizat
| sinx a răspuns:

Hai sa incerc sa te lamuresc si eu putin, chiar daca nu lucrez in domeniu, sa zicem ca sunt pasionat de masini.
In aceeasi dilema am fost si eu acum cativa ani. Ce sa imi iau? Benzina sau motorina? Eu aveam ca optiune Loganul insa nu stiam ce motorizare sa aleg. Nu conteaza ca e Logan, Octavia, Astra, etc. Principiile sunt aceleasi.
Avantaje motor diesel:
Consum putin mai mic decat benzina.
Cuplu mare.
Dezavantaje:
Reviziile foarte scumpe comparativ cu cele pe benzina.
Piesele foarte scumpe... intreaba cat costa un injector si o sa ramai surprins.
Motorina depaseste ca pret benzina si in curand diferenta o sa fie si mai accentuata.
Motoarele pe benzina:
Avantaje:
Fiabile.
Putere mai mare.
Demaraj mai puternic.
Revizii mai ieftine.
Piese mai ieftine.
Se poate monta GPL.
Dezavantaje:
Consumul putin mai ridicat.
Cuplu mai mic.

Cam astea ar fi in mare avantajele si dezavantajele. Benzina este superioara din toate punctele de vedere... cuplu, putere, etc. Problema este ca pe piata se gasesc motoare pe benzina ASPIRATE si motoare diesel TURBO. De aici apare si diferenta aceea de cuplu. Daca ai merge cu o masina benzina turbo o sa iti schimbi parerea. Insa revenind, ca am ajuns prea departe big grin Ti-as recomanda o masina pe benzina de capacitate mica, o masina cu care sa poti parcurge distante mari cu carburant putin. Chiar daca la masina diesel ai un consum mai mic, in timp o sa vezi ca de fapt nu economisesti nimic. Tot ce economisesti la carburant dai in plus la revizii. Mai exista si diferenta la pretul de achizitie. Motoarele diesel sunt mult mai scumpe decat cele pe benzina. Si ca un ultim paragraf, cumnatul meu are un vw 1.9 tdi. Cum vine frigul cum nu mai porneste deloc. A schimbat bujiile incandescente, a schimbat injectoarele, a schimbat si chiulasa, a schimbat pompa de inalta si degeaba.
Iti recomand cu caldura benzina, chiar daca am in curte si diesel si benzina, prefer sa conduc masinile pe benzina. Numai bine.

| duculet a răspuns (pentru sinx):

Cel mai bun raspuns sinx!winking Bravo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-as axa mai mult pe masinile care merg cu motorina. Deoarece poate consuma si mai mult si mai putin depinde de fiecare motor si mai e ceva sa zicem o masina pe benzina se ciocneste cu o cisterna cum s-o numi aia cu benzina acest lucru duce la explodare pe cand motorina nu explodeaza. Sper ca am putut sa te ajut! Si motorina poate fi un pic mai ieftina decat benzina nu cu mult dar ceva ceva. Si daca e sa iti iei masina eu te-as sfatui sa iti iei o skoda octavia trent cu motor 1.9 (disel) este facuta de nemti si are tabla foarte tare deci mie unul imi place foarte mult aceasta masina. -Funda big grin

| xLexus explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate dar eu sincer vreau sa-mi iau un BMW 525 pe motorina... si crede-ma cand am facut test drive-ul am crezut ca e pe benzina. motorul era de 3.000 diesel dar totusi ma uimit forta cu care te baga in scaun. am mers de asemenea cu multe masini pe benzina toate cu motor mare dar nu sa simtit la fel ca la BMW-ul pe motorinawinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru xLexus):

Omule eu nu te oblig sa iti iei ce vreau eu happy I-ati ce vrei tu depinde si cati bani ai sunt mai multe da stiu ca un far la skoda e vreo 42 mil aproximatix mie nu prea imi place bmw-ul dar pana la urma e alegerea ta nu? Mie imi place skoda cand te bagi cu picioarele in ea nu e ca la logan sa iti stea picioarele foarte apropiate de bord stii dar nu compar eu skoda cu loganu. Iuli112 a criticat motorina. Nu compara el motorina cu benzina e mult mai puternica daca merge masina pe motorina adica daca are motorul (disel) si daca ai vrea sa iti iei bmw depinde si de pret si de consum stii asa la skoda stiu ca la 120 consuma 5.5 litri sau mai putin cu motor 2.0 cum vrei e alegerea ta. Sper ca am putut sa te ajut! big grin -Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mai e ceva ca eu am skoda trent cu motor 2.0 e avion ce sa zic zboara pe sosea ma duceam pe autostrada am dat 170 mai merge o gramada happy treceam pe langa aia zici ca eram...

| Joker1958 a răspuns:

Da motoarele pe benzina au demaraj mai bun dar am mers cu un nissan navara diesel :O omfg te baga in scaun rau

| sebasguyfulls a răspuns:

Din ce a am ascultat de la tata am inteles ca masinile pe benzina au motoare mai grele dar cu cuplu mai mare! Cele pe motorina sunt mai usoare dar cu cuplul mai mic si consum mai redus! funda?

| petrica1111 a răspuns (pentru sebasguyfulls):

Uzura este ma scazuta la motoarele pe motorina.
daca vrei sprint atunci ai nevoie de benzina.
pentru incepatori recomand motorina.

| duculet a răspuns (pentru sebasguyfulls):

E invers cu greutatea si cu cuplu

| fdfddfdsdsghmmjnjjjhsdsfd a răspuns (pentru sebasguyfulls):

Tu esti prost sau te prefaci? Alea pe motorina au cuplu mai mare si sunt mai greu de intretinut alea pe benzina sunt mai usoare.

| blade01 a răspuns:

Masinile pe benzina au consum mai mare dar au demaraj mai rapid
masinile pe motorina au consum mai mic

| AdeeAdelinnD a răspuns:

Salut!
Benzina pleaca foarte repede la demaraj dar la drum lung nu prea e buna, in schimb ce motorina de abia pleaca dupa loc
Motorina pleaca greu la demaraj dar in schimb pe parcursul drumului o sa ai un avantaj mare la viteza
E cu dus si intors la aman2 dar cel mai indicat e sa iti iei Disel(Motorina) O sa ai si consumul mai mic si situatia financiara la fel, daca ai bani si vrei sa te dai mare cu o masina smechera ia-ti BMW Seria 4 sau orce model de BMW bagi benzina pana ramai cu 0lei in bunzunar.
Sper ca ti-am fost de ajutor, Funda?

| duculet a răspuns:

Cel mai bun raspuns sinx, Bravo!