| Liviu321 a întrebat:

Ce parere aveti despre anvelopele all season? As vrea sa imi achizitionez 4 bucati plus jante. Stiu ca iarna nu sunt la fel de eficiente ca cele speciale de iarna dar eu nu conduc masina iarna daca este zapada ori polei pe jos.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mai bine circuli tot anul cu cauciucurile de iarna, decat sa pui all seasons.
Vara ai nevoie de cauciucuri tari, care sa aseze corect masina pe asfalt, iar iarna de cauciucuri mai elastice, care sa se "lipeasca" putin de carosabil.
Anvelopele all seasons sunt prea tari pentru a adera cum trebuie iarna, si prea "plinute" pentru a sta tari pe vreme de canicula.
Drept urmare, nu sunt bune nicaieri.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Dupa parerea mea, nu merita. Sunt proaste atat pentru iarna cat și pentru vara. De altfel eu le spun "no season".

| mgtow a răspuns:

Nu merita daca nu mergi iarna cu ea. Bridgestone merita

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In primul rand, e chestie de legislatie. In Romania, esti obligat sa folosesti cele doua randuri de anvelope: de iarna si de vara.
Eu am all season, dar aici, ninge la cinci ani o data, se aseaza 2 cm de zapada, care se topesc in doua ore. In landurile din sud, anvelopele de iarna sunt obligatorii.
Nu mai spun de faptul ca ar trebui sa te obisnuiesti sa conduci in orice conditii meteorologice. De-aia ai masina, ca s-o folosesti exact atunci cand ai nevoie de ea; iarna sau vara. Iar la cum sunt iernile in Romania, chiar ai nevoie de anvelope de iarna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu sunt bune nici vara nici iarna, asta daca te intereseaza siguranta ta ca de lege esti acoperit

| mlfz13 a răspuns:

Daca esti sigur ca nu vei face drumuri in conditii foarte grele, sunt arhisuficiente cele all season. Pentru orice eventualitate poti avea in portbagaj (doar iarna) si lanturi.