| Cr7adi a întrebat:

Cum pot conecta niste boxe normale, de la calculator la masina?(au bass foarte tare)(funda)

Răspuns Câştigător
| Seby90 a răspuns:

Iti trebuie amplificator. Boxele de pc in principiu sunt pasive, ele avand un amplificator intr-o boxa / subwoofer sau consola.

Scapi de amplificatorul boxelor, il legi la unul de masina pe cate canale vrei si vezi ce iese.

Sanse sunt sa nu mearga.

5 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

In primul rand trebuie sa verifici impedenta boxelor daca e compatibila cu CDplayer-ul tau din bord! O impedanda mai mica poate distruge etajul final din cdplay/radiocd.

Apoi daca sunt cat decat compatibile(4-8-16Ω) trebuie sa respecti la acele boxe +/- pentru o auditie corecta.

Astept mai mule detalii pentru ce doresti sa faci.

| ombladon a răspuns (pentru stlucian):

CDplayer ul auto este stabil in 4 ohmi, uneori chiar si in 2, deci nu cred ca boxele de la PC au o impedanta mai mica...

| stlucian a răspuns (pentru ombladon):

Tocmai de aceea! Sunt boxe PC care au 4 Ω dar care nu suporta o iesire de 8 Ω si se aude distorsionat.Totul depinde de amplificator/cdplay-er/statie auto.Pentru o auditie corecta de bas/medii si inalte device-urile/amplificatoarele/statiile trebuie sa fie corect calibrate.Acum nu zic ca se suporta si alte impedante dar trebuie avut in vedere calitatea si nu puterea uneori.
Degeaba ai un sistem de 400W (reali nu PMpW sau mai stiu eu cum se numesc acum) daca nu-i folosesti corect.Un tub de Bass cum se spune de 50W si un sistem simplu corect conectat poate da peste cap multe sisteme scumpe doar cu 4*25W.

| ombladon a răspuns (pentru stlucian):

"nu suporta o iesire de 8 Ω" amplificatorul este stabil in anumite impedante, nu le scoate el, deci daca pui un difuzor de 4 ohmi pe un amp stabil in minim 8 ohmi, el este fortat sa scoata o putere dubla si el se defecteaza si difuzorul nu pateste nimic...Si nu dai tu peste cap un sistem de 400W RMS (nu PMPQ) cu un subwoofer de 50W si 4 boxe de 25W...

| Vektor a răspuns:

Te pomenesti ca vrei sa pui un sistem 5.1 in masina?! smug