| intrebaridecondus a întrebat:

Salutare, am si eu o rugaminte daca se poate sa imi recomandati niste boxe pentru masina care sa se auda clar tare si fara sa baraie si sa aiba un bass misto. Daca e cazul si un amplificator si subwofer. Si inca o intrebare radioul are legatura cu calitatea sunetului? Puteti lasa si linkuri pentru boxe subwofer si amplificator.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Masinile sunt proiectate impreuna cu sistemul audio.
Daca schimbi sistemul, risti sa se auda mai rau sau ca masina sa intre in vibratii puternice de la basi. In acel caz, bubuiturile basilor se vor auzi si in exteriorul masinii, ceea ce este interzisa de lege.

Si mai grav va fi daca nu vei auzi sunetul sirenelor masinilor din circulatie sau fluierul politaiului!
In unele tari politia are dreptul si sa retina masina din circulatie in asemenea cazuri si sa te amendeze usturator.

Cel mai bine este sa vorbesti cu un electrician /electronist auto care are experienta in schimbarea sistemului audio, sa adapteze el un sistem adecvat.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu inteleg de ce trebuei sa se auda tare, odata ce nu le poti folosii niciodata tare, fiind interzis prin lege sa dai muzica tare ca sa ditragi lumea in trafic sau in vecinatate.
Niste boze nromale, nu merg?
Atata vreme cat muzica se asculta in surdina?

| OchiCaprui1997 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar ce treaba ai tu cu ce a zis omul asta? Omul vrea sa știe care boxe model de boxe sunt puternice și se aud clar, noua ăștia tineri ne plac bass-ul puternic, vouă astea bătrâne va plac numai volum mic, gen 5, 6, nu înțeleg la ce dq răspunzi dacă nu răspunzi ce dq, măcar taci

| anonim_4396 a răspuns (pentru OchiCaprui1997):

Asta mi-a placut cel mai mult, cu noi astia tineri ne plac bass-ul laughing
pana omorati pe cineva.
Cum **** sa conduci mai ales ca tanar fara experienta, sa-ti duduie ochii in cap, cu muzica asa de tare, incat sa-ti dezlipeasca plamanii din pept? laughing
Invatati sa conduceti, si dupa 30 de ani aveti tot timpul din lume.
*** mea, in oglinzi nu va uitati, si cu muzica data la maxim sa-ti duduie maneaua, sigur vezi si auzi ambulanta din spate, sau masina de pompieri happy sper sa schimbe astia legislatia pentru obtinerea permiselor drastic, sa nu mai aibe toti analfabetii permise. big grin sau sa introduca si un curs de circuit, platit din banii vostrii. ca scoala de soferi in Romania, e caca.

Intai iti formezi reflexele, auzi masina, cand schimbi viteza, alti participanti la trafic, ca sa iti formezi un reflex. Merge si un radio acolo in surdina, apoi cand prinzi experienta, poti sa asculti si alex velea caca, cu 3 subwoofere pe cazan, sa-i sara usile, ca nu-i mai pasa nimanui.

| Violleta2022 a răspuns (pentru OchiCaprui1997):

Nu are importanta ce-ti place tie sau altuia, atata vreme cat incalci legea cu zgomotul in mediul public!
Nu ai voie pur si simplu, indiferent ca-ti place sau nu!

| OchiCaprui1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer nu am citit totce ai scris asa ca imi bag p. a in com tau vorba lui chello! Sint fan chello fratele meu asa ca ma doare...

| anonim_4396 a răspuns (pentru OchiCaprui1997):

E clar. un somer, care sta la capatu blocului in fiecare seara, cu baietii, la un pet de bere de 3l si seminte. fan cheloo, am inteles, are si el fanii lui. S****i P**a de betivi gen laughing)) cand ai zis cheloo, deja parerea ta nici nu mai conteaza. gunoaie
ma pis pe cheloo tau si pe dintii lui fatzetati de "golan" cu vagin, ca ale lui dorian popalaughing

| OchiCaprui1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa ne sugi... Mie si lui chello, si in primul rand sunt sofer pe duba fac in afara si in tara curse, si ma doare in p. a de com tau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OchiCaprui1997):

Pai astia asculta, soferii de distributie, si boschetarii cartierului. E de ajuns sa zici cheloo.
Ce fel de oameni asculta muzica ca asta, cu mesaje gen sa-ti bati nevasta, sa o violezi oral, si sa te caci pe societate, adica sa fii antisocial?
Daca esti antisocial, si sofer, mergi dracu pe drumuri de antisocial, nu mai folosi aceleasi drumuri pe care le folosesc si oamenii normali. Faceti-va voi astia antisocialii, propria infrastructura happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ignorand enoriasii batrani de aici;
Da, playerul unei masini are legatura cu sunetul ce ajunge la amplificator si boxe. Daca din player pleaca sunetul nefiltrat corespunzator, sau cu distorsiuni, strica tot rezultatul.
Alege niste difuzoare de calitate (macar JBL- Kenwood - Pioneer), impreuna cu tweetere. Pui tweeterele mai sus, pe bord sau pe portiere (unde ai loc). Conteaza mult si ele. Apoi, cate un difuzor de medii-joase, de 16.5cm (si 18-20, daca spatiul permite) in fiecare portiera, si cel mai important, cumperi folie alu-band (sau ceva similar), pentru antifonarea (rigidizarea) tablei de la portiera. Atunci vei avea bass frumos, fara zornaieli, chiar si pe un Logan.
Dupa ce faci treaba asta, vei vedea daca e nevoie si de subwoofer, sau nu. Eu de exemplu am avut in Dacie subwoofer Magnat T30 si statie, se auzeau frumos, boxele la aia dadeau doar medii si inalte; cand am trecut la Vectra, cu difuzoare misto din fabrica si tweetere, degeaba am pus subwooferul, ca nu schimba sunetul in bine, asa ca l-am vandut. Am ajuns la concluzia ca difuzoarele de calitate in portiera (cu insonorizare), si cel putin doua tweetere bune in fata, bat sistemele banale, cu subwoofer.
Si totusi, referitor la haterii pe langa subiect: multe masini vin cu sisteme de sonorizare incredibile, cu cate 8 difuzoare + subwoofere, din fabrica. Se vede ca probabil nu are nici unul permis, nu mai vorbesc de accesul la sistemul de sonorizare al unei masini premium, sa vada cat de "decente" si "in surdina" sunt alea.
Sau daca ai un Merc de 70.000 de euro, cu putere muzicala de facut nunti, probabil ai autorizatie de barosan, si nu se mai aplica legile lor pensionaro-fictive.

| Iote a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Stiai ca esti putin...
Nu doar eu am comentat astfel. Dar numai mie mi-ai raspuns in acest mod. Ce masuri ar trebui sa iau?

| Iote a răspuns:

Sa se auda puternic, sa nu mai auzi sirenele ambulantelor, pompierilor? Ia mai gandeste-te ca si altii fac la fel si ambulanta nu ajunge la timp la familia ta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Iote):

Stiai ca surdo-mutii au dreptul de a conduce autovehicule?
(daca promoveaza scoala si examenele)

| OchiCaprui1997 a răspuns:

Radioul da are legătură cu calitatea sunetului, îți recomand un Sony sau pioner, și boxe jvc sau Sony, dau un bass puternic crede-mă

| KaTsSu a răspuns:

Daca ne-ai si specifica modelul masinii tale ar fi mult mai ok, din ce am auzit cei de la Hertz au difuzoare foarte bune, sunet clar, bun, bass, tot ce ai nevoie, si la subwoofer, ai de unde alege JBL, Pioneer, etc.
Sper ca te-a ajutat acest raspuns.