| Pasto a întrebat:

Daca am platit taxa de poluare in 2008, si din diferite motive (nu am fost in tara)nu am imatriculat-o, si vreau sa inscriu masina anul asta, mai trebuie sa platesc iar taxa de poluare? Va multumesc!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu. Trebuie sa ai doar decizia de calcul din 2008 si dovada platii.
Ar fi util sa nu postati raspunsuri daca nu le cunoasteti, ca sa nu mai vorbesc de aberatii. A afirma ca vei plati si penalizari la o suma pe care ai platit-o deja sfideaza orice logica: penalizarile se platesc pentru sume neplatite la timp, nu ai la ce sa platesti penalizari. In plus taxa de poluare este o taxa pe care o platesti pentru ca vrei tu sa inmatriculezi masina, nu este un impozit obligatoriu (ca si cel pe avere de exemplu), deci poti sa nu o platesti niciodata si tot nu ti se vor aduna penalizari. Iceman, tu deja ne-ai obisnuit cu aberatiile la aceasta rubrica, nu mai comentez raspunsul tau.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa platesti toata taxa, doar o eventuala diferenta, avand in vedere modificarea in timp a cuantumului acestei taxe, chiar de cateva ori pe an.
De asemenea poti solicita restituirea taxei platite, deoarece nu ti s-a prestat serviciul pentru care ai platit acea taxa.
Poti sa-ti calculezi singur taxa pe care o ai de platit acum, aici: http://www.autobizz.ro/taxa-inmatriculare.php, introducand datele concrete cerute.

| valy a răspuns:

Poi da.sisad o sa iti bage si o penalizaresad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de penalizare nu se stie poate nu te mai au in registru si te ia ca un nou driver