| FlorinCiokan a întrebat:

Daca azi am luat traseul. Maine vreau sa ma duc dupa Dovada de permis. Pot sa conduc eu maine pana iau Dovada? Ce penalizare as primi daca m-ar opri politia?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa urci la volan a 2-a zi.
Totul tine de momentul in care esti introdus in baza de date, ca posesor de permis. Daca politia te opreste fara dovada, te cauta in baza de date; chiar daca ai luat traseul, daca nu au apucat sa introduca dosarul tau, vei figura fara permis, iar agentul care te-a oprit, va incepe sa faca formalitatile pentru a deschide dosar penal, pentru conducere fara a poseda permis de conducere. Apoi, probabil nu ti se va mai elibera nici permisul, pentru ca vei aparea in baza de date cu infractiune ce suspenda dreptul de a obtine permisul.
Pana nu ai dovada in mana, nu urca la volan.
Daca ai fi prins fara dovada, dar ai figura deja cu permis, in baza de date, te-ai alege cu o amenda pentru neprezentarea documentelor. Era destul de mare amenda, acum vreo 4 ani au luat doi prieteni, si era 420 lei, din care probabil puteau plati ~200 in 48 de ore. De atunci s-a marit punctul de amenda de multe ori.

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca esti oprit si nu ai dovada patesti acelasi lucru ca si cand ai fi condus fara permis de conducere.

http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-335

Mai bine asteapta sa iei dovada si dupa te urci la volan, ai avut rabdare atat timp, cred ca poti astepta pana iei dovada.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce noroc ai... daca esti in baza lor de date deja posibil sa scapi cu o amenda, daca nu cu un dosar penal pentru conducere fara permis.

PS. Acu ca ai carnet ne mai explici odata cum e cu experienta ta vasta la volan, si cu propulsia la masini si cu sacii de ciment in portbagaj?