| intrebaridecondus a întrebat:

Daca cumpar volan cu comenzi si inainte masina a avut volan fara comenzi o sa functioneze comenzile? Daca nu se poate face ceva sa functioneze? Daca se poate ce anume trebuie facut?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! masinile vechi de un anume model, nu au modulele cu comenzi si instalatia respectiva, asadar, degeaba cumperi ceva diferit, ca nu exista instalatia cu functiile respective, pe care sa se pata monta acele functii.
De fapt se poate monta volantul, dar numai de ornamet, ceea ce nu face nici un sens, odata ce nu este utilizabil.
Nu poti pune unei masini vechi, un sistem electronic de ultima generatie, ca-i inutil, neavand adaptare sau modulele necesare sa functioneze.

| relian a răspuns:

Volanul se poate potrivi,dar comenzile nu or sa mearga,dar depinde si despre ce comenzi este vorba. Daca e doara radio ala ar putea cumva sa conectezi fire,conectori,cred ca nu ar fi problema,dar in cazul cand ai comenzi gen cruise control,sau mai stiu eu ce telefon bla bla nu vor functiona.

Mai intai trebuie sa spui ce masina ai,ce an,model,apoi ce comenzi are volanu ce tu doresti sa il pui acolo.
Trebuie de asemenea sa vezi daca airbagu de la volanul actual se potriveste cu volanul asta cu comenzi,deci studiaza problema bine inainte sa faci ceva.
Daca sunt comenzi la volan gen cum am spus cruise control,ori telefon,in acesr caz este nevoie de un modul,adica de o piesa electronica,apoi de o programare a masinii, astfel incat masina sa vada noua piesa.
Alta chestie este ca acele optiuni ce le ai la volan, trebuie sa le ai si pe masina, altfel nu are ce functiona.
Radio are orice masina, dar cruise control nu, deci daca masina nu este dotata cu asa ceva degeaba pui tu comenzile alea ca nu au ce comanda.Am dat doara un exemplu.

| OldSoul a răspuns:

Nu.
Comenzile nu vor functiona.
In functie de model, fie e nevoie sa se faca un cablaj sa se adauge un releu, fie e nevoie sa se inlocuiasca unele module/elemente pentru a putea deveni functionale.