| imihaistoian a întrebat:

Daca nu am actele la mine si ma prinde politia si rar ul fara cauciucuri de iarna mai are cum sa imi ridice certificatul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bineinteles ca are cum sa-ti ridice certificatul, o sa-l prezinti chiar tu. In plus te si amendeaza, ai savarsit doua contraventii, conform OUG 195/2002, cu modificarile ulterioare, citez:
"2) Participantii la trafic sunt obligati ca, la cererea politistului rutier, sa inmaneze acestuia documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de inmatriculare ori de inregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum si alte documente prevazute de lege."
"18. nerespectarea obligatiei conducatorului de vehicul de a avea asupra sa documentele prevazute la art. 35 alin. (2)." Amenda este de la 420 lei la 560 lei.
"28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zãpadã, gheaţã sau polei, fãrã ca acesta sã fie dotat cu anvelope de iarnã, iar în cazul autovehiculului de transport marfã cu o masã totalã maximã autorizatã mai mare de 3, 5 tone şi al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducãtorului auto, fãrã ca acestea sã fie echipate cu anvelope de iarnã pe roţile axei/axelor de tracţiune sau fãrã a avea montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante certificate;" Amenda este de la 630 lei la 1.400 lei. Numai bine!
P.S.Chiar esti conducator auto?

| 0rlando a răspuns:

Dacă te prind ăia fără acte...pe scurt, ai belit-o. Niciodată să nu pleci fără acte. Amenda este foarte mare, plus permis suspendat și talonul ți-l iau oricum, asta după ce te urcă la ei în mașină și de duc la secție pentru identificare.
Citește codul rutier la partea cu sancțiunile și ai să te liniștești laughing
Mai bine mergi cu transportul în comun decât fără cauciucuri de iarnă.

| puya07 a răspuns:

Da sigur ca da...o sa trebuiasca sa te prezinti cu actele in cateva ore la autoritatea rutiera din judetul tau, si bineinteles ca o sa primesti o amenda destul de mare

| traveler a răspuns:

Hai baieti ce atata polologhie e simplu: Iti ia placutele de inmatriculare pe loc si te amendeaza si.etc.

| CoraPersefone a răspuns:

Tu ai carnet si nu stii legislatie rutiera?

| imihaistoian explică (pentru CoraPersefone):

Vorbiti pe bani cat? 2 milioane

| CoraPersefone a răspuns (pentru imihaistoian):

A primit o cunostinta de-a mea recent amenda pentru ca nu avea cauciucuri de iarna pe un drum inzapezit. 500 de lei! de banii astia cred ca gasesti cauciucuri second! iar daca nu ai actele la tine... amenda e de 300, adica 150 daca platesti in termenul impus de lege. Acum, daca stii sa negociezi cu politia poate iti da amenda minima, dar asta e doar o presupunere