| Minge707 a întrebat:

Daca vreau sa dau carnetul pentru motociclete la 16, ce motor pot sa imi iau dupa ( gen Kawasaki, Yamaha ). Pot conduce motocicletele care nu au motorul foarte mare? Ajutați-ma va rog!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 16 ani poti obtine categoria A1 si la aceasta categorie se incadreaza, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
" b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;"
Cauti o motocicleta care sa se incadreze la aceste caracteristici tehnice, la greutate trebuie sa aiba cel mult 110 kg.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu depasesc 25cc poti sa le conduci indiferent de marca. La 21 sau 24 poti da pentru A

| Cagivamito a răspuns:

Ceau, la 16 ani poti sa dai la categoria A-1 si poti conduce orice motor pana in 125 cm. motoare gen: Yamaha yzf 125, Aprilia rs 125, Honda cbr 125 sau Cagiva mito 125... eu ti-as recomanda Cagiva sunt cele mai puternice la categoria 125.