| Alin_Soare_1994 a întrebat:

De curand mi am pus gaz pe un Golf4 si la relanti nu merge rotund, iar in mers imi da suturi.
Dupa ce se incalzeste bine motoru' merge fara intreruperi, dar la relanti oscileaza.
Tin sa mentionez ca o fisa si o bujie a fost neagra, cei de la gaz mi au zis ca i ceva de aprindere. Mi am schimbat bujiile si tot asa face, am vrut sa schimb fisele dar nu se potrivesc (am schimbat mai demult bobina de inudctie) o avea vreo legatura?

Răspuns Câştigător
| Ionut29897 a răspuns:

Eu am avut aceeași problema la un golf 4 1.4 16V am schimbat bujiile dar degeaba pana nu am schimbat fisile și bobina nu i-am dat de cap.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca o bujie se innegreste, acolo trebuie cautata problema!
Dece doar acela si celalalte nu?
Intreaba de la "batranii" care au avut Dacii vechi si vei primi raspunsul si explicatiawinking

| andreia67 a răspuns (pentru Bula):

Ai dreptate. Daca bujia a fost schimbata si tot se innegreste ori fisa respectiva este defecta ori blocul de aprindere are probleme ("bobina de inductie" aferenta bujiei respective ori chiar "ruptorul" electronic din primarul bobinei respective; in acest caz nu exista deloc scanteie pe bujia respectiva.
Concluzie: schimba fisa si daca tot nu se rezolva iti trebuie alt bloc de aprindere.

| Ionut29897 a răspuns (pentru andreia67):

Eu am avut aceeași problema la un golf 4 1.4 16V am schimbat bujiile dar degeaba pana nu am schimbat fisile și bobina nu i-am dat de cap.

| xerxes1 a răspuns:

Gazul este mai pretentios la scanteie.
Eu am pus cele mai bune bujii pe care le-am gasit si aveau si specificatia gpl pe ele.
Pana se rezolva problema schimba si fisele.