| ineter007 a întrebat:

de la citi ani poti avea permis de conducere pentru moto?

Răspuns Câştigător
| octavian1992 a răspuns:

Pai poti conduce scuter de la 16 ani dar sa nu depaseasca 49cmc, de la 18 ani poti conduce motocicleta cu capacitate cilindrica mare dar bineinteles dupa ce ai promovat scoala de soferi pentru categoria A

13 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

De la 16 ani poti face un curs de legislatie rutiera pentru mopede adica scutere sau,, motociclete" cu motoare de 49 cmc maxim (Uite-te la Aprilia RS 50 sau Yamana TZR 50) sau poti face scaoala si sa dai examen pentru subcategoria A1, pentru motorizari de maxim 125 cmc. Daca vrei motoare mai mari trebuie sa ai 18 ani si categoria A!

| FurtunaDiesel a răspuns:

Atunci iti trebuie 18 ani si categoria A!

| mgtow a răspuns:

Depinde de categorie, daca vrei pentru moped de la 16 ani dar pentru motocicleta de drum lung A ai nevoie de 18 ani.

| Dash a răspuns:

De la 16 ani scuter si de la 18 ani motocicleta.

| Gizăz a răspuns:

Dacă te referi la motor în toată regula atunci îți spun că A-ul se obține ca și categoria B, de la minim 18 ani. Dacă motorul are sub o anumită capacitate(nu mai știu exact cât) atunci poți de la minim 16.

| Quiescent a răspuns:

În general, de la 18, dar sunt scutere de la 16 ani, mașini care le poți conduce fără carnet. La motociclete știu că de la 18 ani pentru majoritatea mărcilor, posibil să fie excepții, trebuie să întrebi pe cineva specializat.

| ๓ยเ a răspuns:

18 funda?

| urgentr a răspuns:

funda

| sMecki1000 a răspuns:

De la 19 ani

| KillAWolf a răspuns:

De la 16 ani, si trebuie sa dai examen pentru carnethappy

| Haiducuuuu a răspuns:

De la 16 ani

| ineter007 explică:

La mine una e 150 cm si alta de 350, mersi mult

| Mihai1994_2021 a răspuns:

16 ani