| DanVEVO a întrebat:

De la citi ani poti primi permis de conducere?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de categoria pe care o vrei. Conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"ART.33.(1) Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) sa aiba varsta de cel putin 16 ani impliniti, pentru subcategoriile A1 si B1;
b) sa aiba varsta de cel putin 18 ani impliniti, pentru categoriile A, B, BE, C, C1, CE, C1E si Tr;
c) sa aiba varsta de cel putin 21 ani impliniti, pentru categoriile D, DE, Tb si Tv, precum si pentru subcategoriile D1 si D1E;" Numai bine!

| Minks a răspuns:

16 ani pentru B1, 18 ani pentru categoriile B, C, E, 21 de ani pentru cateogria D.

| Cosminovici18 a răspuns:

De la varsta de 18 ani se poate primi carnetul de conducere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

18 ani! Si nu se primeste, ci se da examen!

| JustLife a răspuns:

De la 18 ani!

| m1XxL a răspuns:

De la 18 ani poti primi permisul de conducere categoriile B, C, E; de la 21 categoria D.Dar inainte de 18 ani poti da examenul cel mult cu cateva luni inainte si primesti permisul cand implinesti varsa respectiva. Funda?