| Adryan1993 a întrebat:

Doresc sa imi inscriu masina cumparata din Germania adusa pe platforma.

Intrebarea este: este nevoie de traducerea legalizata a cartii si talonului masinii?

si de ce act vamal ar fi vorba pentru dosar?(am copia dupa talonul platformei si buletinul persoanei care a adus masina.

Răspuns Câştigător
| Regu a răspuns:

Pentru imatriculare trebuie traduse si legalizate cartea si talonul... si eu am imatriculat de curand o masina din Germania
Costa undeva la 100 lei pe pagina legalizat si tradus.

http://www.cimpanzeu.ro/index.php

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate actele facute in limba germana trebuie traduse in limba romana de un traducator autorizat si apoi trebuie legalizata semnatura traducatorului de catre un notar public. Exista notari, ce cunosc limba germana si care pot face si traducerea.
Este vorba de o adeverinta de la organul vamal.