| OvidiuMocanu a întrebat:

Doresc sfaturi Opel Omega.
Buna tuturor Numele Meu este Ovidiu Am avut pana in prezent 3Opel Omega cu motorizarea de 2.5td am avut opega Caravandin 99, Omega 2000 cu 2.5 td si acum detin Omega din 2001 2.5 td aproape full care este febletea mea dar sincer ultima masina mi-a gaurit portofelul.
Eu nu ma ocup de masini sunt doar fraierul care baga bani si de aceea va intreb e cineva capabil sa se ocupe de o reparare capitala a acestei masini, intentionez sa o tin datorita motorului fiabil si cutiei automate care imi mareste consumul.
Va multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu fi trist, "altii" baga bani de-o masina, si muncesc cu lunile/anii la masini mult mai simple/vechi/nesigure si ce mai vrei tu (vezi avatar), pentru simplu fapt ca... Cine mai are asa ceva? :>
Depinde ce reparatii necesita masina ta. Ca idee, se poate face fara probleme, depinde pana unde te duce pasiunea. Tinichigerie daca e nevoie, o face linistit un tinichigiu particular, serios, dotat cu aparat de sudura MIG/MAG, iar pretul n-o sa fie de speriat. Mie mi-ar si place asa o lucrare, e o placere sa lucrezi la masini bune, nu la indoituri si putreziciuni :)) Cand ajung sa vad straturile de grund, insonorizant si eventual vopsea, date peste sudurile facute de mine, e deja sexy =)) (defect profesional).
Cu partea mecanica e mai greu, ca iti ia ceva timp pana gasesti mecanic serios, perfectionist, in stare sa lucreze curat, sa se poata numi restaurare. Mecanicii romani, chiar si din reprezentante, lucreaza repede si murdar, putini dintre ei inteleg cu adevarat ce fac.
De incurajare, iti dau exemplul cuiva care isi tine masinile la nivel de "fabrica", prin propriile forte: http://1300.3xforum.ro/post/90/1/Renault_25_Turbo-DX_1990_-_Pasiunea_mea_-/
http://1300.3xforum.ro/post/91/1/Renault_21_GTS_Symphonie_1991/
Si masina cu care mai si circula: http://1300.3xforum.ro/post/97/1/Volvo_240_DL_1986/