| uncetatean123 a întrebat:

Dupa cat timp de la incheierea contractului de vanzare cumpărare am voie sa inmatriculez o masina? Daca depasesc acea perioada, ce se poate intampla?
Mentionez ca nu circul cu masina si nu i-as face inutil o asigurare doar pentru a o transfera pe numele meu.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Masina trebuie inmatriculata in maximum 90 de zile de la data incheierii contractului de vanzare-cumparare. Daca nu o faci se suspenda inmatricularea.
Daca nu circuli nu este vreo problema, o poti inmatricula oricand inainte de a o pune in circulatie pe drumuri publice.

| uncetatean123 explică (pentru Ioandelasal):

Pai asta e ideea, ca eu nu circul cu ea, implicit nu are asigurare făcută

suntserios
| suntserios a răspuns:

Voie ai oricand, doar ca dupa 90 zile s-ar putea sa platesti o amenda