| XxenoK a întrebat:

Este bateria prea mica cu amperaj de 60 pentru Renault Fluence 1.5 dci 110 cp?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fiind vorba de diesel, e cam micuta. 65-70Ah erau mai ok, dar conteaza mai mult curentul de pornire (EN... A).
Eu porneam 1.7 TD cu baterie veche de 60Ah, dar daca nu o lua din prima, sau daca lasam radio 10 minute, nu mai aveam cu ce porni.

2 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Nu este mica atata trebuie sa aiba normal, aproximativ

| freshu a răspuns:

In general la Diesel trebuie baterie mai mare (70 Ah).
Efectiv conteaza curentul instantaneu de pornire. Pentru motorul tau ar trebui sa fie cam de 550 Ah. Acest curent este scris pe baterie.